Strefa podróżnika

Porady zdrowotne

Zmiana klimatu

Aklimatyzacja

Zwykle wybór miejsca podróży wakacyjnej wiąże się ze zmianą klimatu. Jeździmy do miejsc, których walory często różnią się od tych, które panują w naszym miejscu zamieszkania. Wiąże się to z zagrożeniami dla naszego organizmu. Jeśli celem naszej podróży są tereny wysokogórskie należy pamiętać o odpowiednim zaaklimatyzowaniu się w terenie, szczególnie jeśli wysokości przewyższają 2500m n.p.m. Ważne jest, by dać sobie jeden dzień na przyzwyczajenie się do panujących tam warunków i nie wychodzić od razu w wysokie góry. Można bowiem się nabawić ostrego bólu głowy, nudności oraz ogólnego osłabienia organizmu, co podczas wspinaczki może okazać się bardzo niebezpieczne. Podobnie jest gdy temperatura otoczenia nagle zmienia się o kilkanaście stopni. Na to jak nasz organizm będzie się zachowywał w innych warunkach klimatycznych nie mają wpływu takie czynniki jak płeć, wiek czy uwarunkowania fizyczne. Może to się zdarzyć tak naprawdę każdemu z nas.

Bardzo wysokie temperatury

Kolejną bardzo ważną rzeczą, o której musimy pamiętać wybierając się na wakacje są różnice temperatur. Groźne dla zdrowia są zarówno temperatury bardzo wysokie jak i bardzo niskie. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w krajach o klimacie bardzo gorącym należy na pewno pamiętać o noszeniu nakrycia głowy, o piciu dużej ilości płynów oraz o częstym schładzaniu swojego ciała (np. poprzez kąpiele morskie). Aby uniknąć udarów można również do napojów dodawać soli kuchennej oraz pić dużo soków. Nadmierne pocenie się powoduje utratę chlorku sodu przez co możemy nabawić się tak zwanych drgawek cieplnych oraz bolesnych skurczów kończyn dolnych i brzucha. W takiej sytuacji trzeba koniecznie pić płyny z dużą ilością elektrolitów oraz obniżyć temperaturę ciała.

Bardzo niskie temperatury

Z drugiej strony wychłodzenie organizmu, czyli hipotermia może być równie groźne. Przed nadmiernym wyziębieniem organizmu może nam pomóc odpowiednie ubieranie się. Ważne jest by ubranie było suche, ciepłe i wykonane z materiałów naturalnych. Dobrym rozwiązaniem jest również ubieranie się wielowarstwowe, czyli na tzw. ?cebulkę?. Odmrożenie można rozpoznać po białej, zimnej i woskowatej skórze. Najlepiej jest wówczas ogrzewać się ciepłem własnego ciała, bądź przez okrycie tego miejsca suchą tkaniną. Przy poważniejszych odmrożeniach konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Inne tematy: