Strefa podróżnika

Porady zdrowotne

Szczepienia

Bardzo ważną częścią planowania podróży powinno być zadbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo . Podróżując za granicę, szczególnie do krajów egzotycznych, najprostszym sposobem na zapewnienie sobie bezpieczeństwa są szczepionki .

Przed podróżą należy się dowiedzieć, czy szczepionka jest obowiązkowa. Czasami wymagane jest wręcz przedstawienie zaświadczenia o zaszczepieniu , żeby przejechać przez granicę. Nawet jeśli szczepionka nie jest obowiązkowa, to w większości przypadków jest zalecana . Rodzaje szczepień obowiązkowych ustalane są przez międzynarodowe organizacje. W Polsce szczepieniami przeciw egzotycznym chorobom zajmują się Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne . Tam też można się dowiedzieć dokładnie do jakich krajów szczepionki są wymagane a do jakich zalecane. Liczba tych krajów ulega ciągłej zmianie, dlatego właśnie w tych stacjach najlepiej jest szukać aktualnych informacji na ten temat.

Szczepienia przeciwko tężcowi i polio dostępne są w każdej stacji Sanepidu w Polsce, a inne np. żółta febra w kilku stacjach w największych miastach w Polsce. O cenie poszczególnych szczepień można dowiedzieć się u lekarza. Warto pamiętać o tym, że wydatek rzędu często kilkuset złotych jest słusznym wydatkiem , tym bardziej, że wystarczy to na kilka bądź nawet kilkanaście następnych lat . O szczepieniach warto jest pomyśleć kilka tygodni przed wyjazdem, ponieważ niektóre szczepionki muszą być poprzedzone próbą a niektórych nie można przyjmować jednocześnie.

Inne tematy: