Zagrzeb

Port lotniczy Zagrzeb, znany również jako port lotniczy Pleso, to największe międzynarodowe lotnisko działające na terenie Chorwacji. W 2008 roku, po raz pierwszy z jego usług skorzystało ponad 2 miliony pasażerów.

Historia lotniska


Historia lotnisk obsługujących Zagrzeb sięga początku XX wieku. Obecne lotnisko, w okolicach Pleso zostało otwarte na potrzeby cywilne 20 kwietnia 1962 roku. Początkowo na lotnisku była jedna droga startowa o długości 2,5 km oraz jeden terminal pasażerski o powierzchni 5000 m2. W latach 70. lotnisko zostało mocno rozbudowane i zmodernizowane. W ostatnich latach lotnisko notuje roczny wzrost liczby pasażerów przekraczający 10%. W związku z tym rozpoczęły się już prace, dzięki którym lotnisko będzie w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na podróże lotnicze.

Linie lotnicze


Port lotniczy Pleso jest bazą dla narodowej chorwackiej linii lotniczej - Croatia Airlines. Oprócz niej do Zagrzebia przylatują samoloty wielu innych linii lotniczych, głównie z Europy. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są: Aerofłot, Air France, Austrian, Czech Airlines, Iberia, Germanwings, Lufthansa, Malev, SAS, Sun d'Or Airlines, TAP, TAROM, Turkish Airlines oraz Wizz Air.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Zagrzeb Pleso, położony jest kilkanaście kilometrów na południowy wschód od centrum miasta . Leży on bezpośrednio przy autostradzie A3, która okrąża miasto od południowej strony. Dojazd na lotnisko jest bardzo dobrze oznakowany i nie stanowi problemu dla podróżnych.
Transport publiczny zapewniony jest dzięki autobusom , które kursują regularnie do centrum miasta, a podróż nimi zajmuje około 25 minut.

Zobacz także inne lotniska