Okęcie

Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina, to największe lotnisko w Polsce. Rocznie obsługuje ponad 9 milionów pasażerów, co stanowi około połowę ruchu lotniczego na terenie Polski. Znajduje się on w obrębie granic administracyjnych miasta stołecznego Warszawy , w dzielnicy Włochy-Okęcie. Samoloty z Okęcia odlatują do Ameryki Północnej, Azji, Afryki oraz Europy.

Charakterystyka lotniska


Lotnisko posiada 4 terminale pasażerskie. Terminal 1 i Terminal 2 są przystosowane do obsługi łącznie 12 mln pasażerów rocznie i służą regularnym liniom lotniczym . Terminal Etiuda miał być rozwiązaniem chwilowym, z którego korzystają tanie linie lotnicze . W kwietniu 2009 roku ruch z Terminala Etiuda zostanie przeniesiony do Terminala 2, a budynek Etiudy zostanie rozebrany. Ponadto jest jest jeszcze Terminal VIP Aviation, który służy odprawie prywatnych lub korporacyjnych samolotów.

Linie lotnicze


Obecnie Warszawa posiada około 100 regularnych połączeń z portami w kraju i na świecie oraz stale rosnącą liczbę połączeń czarterowych. Największą popularnością wśród pasażerów cieszą się następujące kierunki: Londyn, Paryż, Frankfurt, Amsterdam . W połączeniach krajowych pasażerowie najczęściej podróżują do Wrocławia, Gdańska i Krakowa.
Z warszawskiego lotniska korzystają 33 linie lotnicze. Są to zarówno tanie linie lotnicze oraz regularne linie lotnicze . Przewoźnicy korzystający z Okęcia, to: Adria Airways, Aer Lingus, Aeroflot, AeroSvit, Air Europa, Air France, Air Italy, Alitalia, Austrian Airlines, Belavia, Blue1, British Airways, Brussels Airlines, Centralwings, Clickair, Direct Fly, EasyJet, Eurocypria Airlines, Finnair, Germanwings, KLM, Lufthansa, Malev, Norwegian Air Shuttle ASA, PLL LOT, PrimaCharter Sp. z o.o., Ryanair, Scandinavian Airlines SAS, SkyEurope, Swiss International Air Lines, Tunis Air, Turkish Airlines, Wizz Air.

Dojazd na lotnisko


Warszawski port lotniczy jest połączony z centrum miasta ulicą Żwirki i Wigury. Do najważniejszych miejsc w stolicy prowadzi 10 km prosta droga, a wyjazd z lotniska jest bardzo dobrze oznakowany.

Z lotniska odjeżdżają 4 linie autobusowe:
-175 , najprostszą drogą w kierunku centrum miasta
-188 , przez centrum miasta, w kierunku Pragi
-148 , przez dzielnicę Ursynów na Pragę
-N32 , linia nocna dojeżdżająca do dworca centralnego

Pod Terminalem 2 znajduje się stacja kolejowa. Nie zbudowano wciąż jednak torów, które do by do tej stacji prowadziły. Według planów przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku , połączenie kolejowe ma zostać oddane do użytku.

Zobacz także inne lotniska