Wilno

Port lotniczy Wilno, to największe spośród trzech międzynarodowych lotnisk działających na terenie Litwy. W 2008 roku, poraz pierwszy w swojej historii obsłużyło ponad 2 miliony pasażerów.

Historia lotniska


Działalność komunikacyjną port lotniczy Wilno Porubanek rozpoczął w dniu 17 sierpnia 1932 roku. Porubanek to nazwa sąsiadującej wówczas z lotniskiem wsi (obecnie dzielnica Kirtimai). Przed II wojną światową lotnisko Porubanek obsługiwało ruch krajowy do Warszawy, jak i zagraniczny do Rygi, a od 15 kwietnia 1939 roku również do Kowna. Po wojnie na lotnisku wybudowano nowy terminal pasażerski, który jest charakterystyczny dla architektury radzieckiej. Dopiero w 2007 roku otwarto tutaj nowy terminal, spełniający wymagania strefy Schengen. Dzięki niemu standard obsługi pasażerów został dopasowany do wysokiego poziomu.

Linie lotnicze


Po zawieszeniu lotów przez narodowego litewskiego przewoźnika flyLAL (wcześniej Lithuanian Airlines) port w Wilnie stracił wiele międzynarodowych połączeń. Obecnie najwięcej połączeń oferują stąd łotewska linia airBaltic. Oprócz niej z Wilna operują: Aerofłot, Aer Lingus, Austrian, Brussels Airlines, Czech Airlines, DonbassAero, Estonian Air, Finnair, LOT, Lufthansa, Norwegian oraz UTair Aviation.

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowe lotnisko w Wilnie położone w dzielnicy Nowy Świat, 6 km na południe od centrum miasta. Z centrum miasta najlepiej jest kierować się na drogę 5204 , która dojeżdża bezpośrednio pod terminal pasażerski.
Najszybszą formą transportu z centrum na lotnisko i odwrotnie jest kolej. W październiku 2008 roku, otwarta została stacja kolejowa na lotnisku . Dzięki temu podróż z centrum miasta zajmuje zaledwie 7 minut, a bilet kosztuje 2,50 LTL.

Zobacz także inne lotniska