Walencja

Port lotniczy Walencja, to ósme pod względem ilości obsłużonych pasażerów lotnisko na terenie Hiszpanii. W 2008 roku z jego usług skorzystało 5,7 milionów pasażerów. Lotnisko jest główną bazą dla regionalnego przewoźnika - Air Nostrum, a od 2007 roku funkcjonuje jako hub dla irlandzkiej taniej linii lotniczej - Ryanair.

Historia lotniska


Oficjalne otwarcie lotniska nastąpiło w marcu 1933 roku. Pierwszy lot do Madrytu miał miejsce 1 września 1934 roku. Po II Wojnie Światowej nastąpiła modernizacja lotniska, podczas której wybudowano m.in. utwardzoną drogę startową dla samolotów. W 1983 roku wybudowano nowy terminal pasażerski, który zastąpił stary, funkcjonujący od początku istnienia portu. W 2007 roku, do użytku pasażerów oddany nowy terminal dla lotów regionalnych.

Linie lotnicze


Z lotniska w Walencji korzysta około 20 linii lotniczych, które oferują połączenia kilkunastu europejskich krajów oraz do północnej Afryki. Najwięcej lotów z tego portu wykonuje Ryanair. Poza tym wśród przewoźników operujących z Walencji są: Air Berlin, Air Europa, Alitalia, Blue Air, Clickair, Delta, easyJet, Flybaboo, Iberia, Lufthansa, Norwegian, Royal Air Maroc, Smart Wings, Spanair, Swiss, TAROM, Transavia, TUIfly, Vueling Airlines, Wizz Air.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Walencja jest zlokalizowany w bardzo dobrym komunikacyjnie miejscu. Dojazd samochodem do centrum Walencji jak i wielu miast w okolicach jest łatwy dzięki dostępowi do 3 autostrad.
Transport publiczny zapewniają głównie autobusy.
Koszt dojazdu taksówką do centrum Walencji to około 15 EUR.

Zobacz także inne lotniska