Wnukowo

Port lotniczy Moskwa-Wnukowo, to trzecie co do wielkości przewozów pasażerskich lotnisko w Moskwie, a zarazem w całej Rosji. Większe od niego są tylko Domodiedowo oraz Szeremetiewo. W 2007 roku z jego usług skorzystało prawie 7 milionów pasażerów, przy 33 % wzroście w stosunku do roku wcześniejszego. Nazwa Wnukowo, pochodzi od regionu w którym lotnisko się znajduje.

Historia lotniska


Projekt lotniska zatwierdzono w 1937. Gdy starsze lotnisko "Pole Chodyńskie" okazało się za małe, przeniesiono tu 1 lipca 1941 cały lotniczy ruch pasażerski stolicy ZSRR. W czasie wojny lotnisko używane było do celów wojskowych. Do przeniesienia w 1960 na Szeremietiewo większości lotów międzynarodowych Aerofłotu było to główne lotnisko obsługujące ruch międzynarodowy w ZSRR. Po podziale linii lotniczych Aerofłot w 1991 na mniejsze przedsiębiorstwa z samolotów stacjonujących na Wnukowie utworzono linię "Vnukovo Airlines". Później przejęta ona została przez linie S7 Airlines (wcześniej znaną jako "Sybir").

Linie lotnicze


Z lotniska Wnukowo korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych, które oferują połączenia głównie do krajów europejskich oraz do całej Rosji. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska, są: Air Seychelles, Armavia, Atlant-Soyuz Airlines, Bulgaria Air, Dagestan Airlines, Germanwings, Gazpromavia, Illych-Avia, Kavminvodyavia, Motor Sich Airlines, Red Wings Airlines, Rossiya, Syrian Arab Airlines, UTair, Yakutia Airlines, Aerofłot-Don, Alania Airlines, Alrosa Mirny Air Enterprise, Elbrus-Avia, Kiror Air Enterprise, Orenair, RusLine, Severstal Air Company, Sky Express, Vladivostok Air, Volga-Dnepr Airlines, Vologda Aviataion Enterprise.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Moskwa - Wnukowo zlokalizowany jest 28 km na południowy wschód od centrum miasta . Dojazd samochodem na lotnisko wiąże się z dużym ryzykiem czasowym, ze względu na ciągłe korki na drogach. Z lotniska można wjechać na szosę kijowską, która dojeżdża do centrum Moskwy oraz jej obwodnic.
Od 2005 lotnisko połączone jest z centrum bezpośrednią linią kolejową ? kursujące nią bezpośrednie pociągi kończą bieg na Dworcu Kijowskim.

Zobacz także inne lotniska