Tegel

Port lotniczy Berlin-Tegel, to aktualnie największe lotnisko obsługujące stolicę Niemiec - Berlin. W całym kraju są jednak aż 3 lotniska, które obsługują więcej pasażerów niż berlińskie Tegel (Frankfurt, Monachium, Dusseldorf). W 2008 roku z usług tego lotniska skorzystało ponad 14,5 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Lotnisko w Tegel, powstało po II Wojnie Światowej. Jego otwarcie nastąpiło w 1948 roku w czasie blokady Berlina Zachodniego przez ZSRR. Rozbudowa i modernizacja nastąpiła w latach 70. XX wieku. W związku z budową na terenie obecnego portu lotniczego Berlin-Schönefeld, nowego Międzynarodowego Portu Lotniczego Berlin-Brandenburgia , planowane jest zamknięcie lotniska Tegel w 2012 roku, pół roku po otwarciu nowego lotniska. Pomimo tego port lotniczy Berlin-Tegel jest nadal rozbudowywany, a jego najnowszy Terminal C (przepustowość 2,5 mln pasażerów rocznie) został oddany do użytku 22 maja 2007.

Linie lotnicze


Z lotniska w Tegel korzysta wiele linii lotniczych z całego świata. Lotnisko to, jest głównym węzłem komunikacyjnym linii Air Berlin oraz Germania. Jest to także ważne lotnisko, dla narodowego niemieckiego przewoźnika - Lufthansy. Oprócz tych linii z Tegel operują ponadto: Aegean Airlines, Air France, Air Malta, Air Via, Armavia, Blue Air, Blue Wings, British Airways, BMI, Bulgaria Air, Continental Airlines, Delta, Free Bird Airlines, Hainan Airlines, Hamburg International, Iberia, Jat Airways, KD Avia, KLM, LTU, Luxair, MIAT, Qatar Airways, Sky Airlines, SunExpress, Swiss, Transaero, Tunisair, Turkish Airlines, Ukraine International Airlines, Wind Jet, airBaltic, InterSky, Malev, transavia.com, Avitrans, Brussels Airlines, Cirrus Airlines, Czech Airlines, Finnair, Jet Air, LOT, Olympic Airlines, SAS, TUIfly.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko Berlin - Tegel oddalone jest od centrum miasta o ok. 8 km w kierunku północno-zachodnim. Dojazd samochodem jest prosty. Port lotniczy położony jest w pobliżu autostrady A111, która łączy dwie obwodnice Berlina: zewnętrzną ? Berliner Ring (A10) z wewnętrzną ? Berliner Stadtring (A110).
Najdogodniejszą formą publicznego transportu są autobusy , które dowożą pasażerów zarówno do centrum miasta jak i do stacji kolejowych w Berlinie.

Zobacz także inne lotniska