Torp

Port lotniczy Oslo-Torp, znany również jako port lotniczy Sandefjord, to międzynarodowe lotnisko położone w południowo-zachodniej części Norwegii, około 120 km od stolicy kraju - Oslo. Jest to jedno z większych lotnisk, działających na terenie Norwegii z liczbą 1,5 miliona pasażerów w 2008 roku.

Historia lotniska


Port lotniczy Sandefjord został wybudowany tuż po II Wojnie Światowej z funduszy NATO, jako lotnisko wojskowe. Niedługo po otwarciu lotnisko zaczęło obsługiwać również loty cywilne. Największą linią operującą wówczas z Torp był Norsk Air (później wykupiony przez Wideroe), której samoloty latały m.in. do Bergen, Stavanger oraz Trondheim. Po wybudowaniu lotniska Gardermoen, jako głównego lotniska służącemu Oslo, władze zdecydowały, że we wschodniej części kraju niepotrzebne są dodatkowe lotniska. Port Fornebu został zamknięty, a Sandefjord obsługiwał tylko prywatne samoloty. Zmiana nastąpiła w 1997 roku, kiedy irlandzka, tania linia lotnicza - Ryanair - rozpoczęła loty na Torp ze swojej bazy w Stansted. Od tamtej pory lotnisko stało się ważnym miejsce dla linii niskokosztowych. Dzisiaj musi walczyć o takich właśnie przewoźników z lotniskiem Moss, Rygge.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Sandefjord korzystają zaledwie cztery linie lotnicze . Są wśród nich: KLM, Ryanair, Wideroe oraz Wizz Air. KLM obsługuje tylko lot do Amsterdamu, Ryanair lata na około 15 trasach po całej Europie, Wideroe oferuje głównie połączenia krajowe, a Wizz Air w swojej ofercie posiada m.in. kilka lotów do Polski (Gdańsk, Katowice, Poznań oraz Warszawa).

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Torp znajduje się kilka kilometrów od miasta Sandefjord oraz 113 km na południe od Oslo . Dojazd samochodem do Oslo jest wygodny dzięki autostradzie E18 , a droga do stolicy kraju nie powinna zająć więcej niż 75 minut.
Transport publiczny zapewniają autobusy . Lotniskowy autobus dowozi pasażerów do stacji kolejowej , skąd można pojechać do Oslo i innych ważnych miast w kraju. W cenę biletu kolejowego wliczona jest cena biletu na autobus. Natomiast autobusy Torp Ekspressen odjeżdżają bezpośrednio do Oslo, a ich kursowanie dopasowane jest do rozkładu lotów samolotów Ryanair oraz Wizz Air. Ponadto lokalny autobus, linii 172 , dowozi pasażerów do miasta Sandefjord.

Zobacz także inne lotniska