Blagnac

Port lotniczy Tuluza-Blagnac, to jedno z największych międzynarodowych lotnisk na terenie Francji. W 2007 roku skorzystało z niego ponad 6 milionów pasażerów, co dawało 6 miejsce w kraju, po lotniskach: Paryż - Charles de Gaulle, Paryż - Orly, Nicea, Lyon oraz Marsylia.

Historia lotniska


Port lotniczy Tuluza-Blagnac powstał w 1939 roku. W czasie II Wojny Światowej podczas jednego z nalotów, lotnisko uległo poważnym zniszczeniom. Tuż po wojnie podjęto decyzję o modernizacji i lotnisko szybko wróciło do użytku cywilnego. W latach 50. i 60. lotnisko było stale modernizowane, aby sprostać wymaganiom pasażerów oraz nowych, coraz lepszych i większych samolotów. Kolejne duże remonty na lotnisku to już lata 90. i początek XXI wieku, kiedy wybudowano nową wieżę kontroli lotów, parking na 2500 samochodów oraz zmodernizowano budynki terminali.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Tuluza - Blagnac korzysta wiele linii lotniczych oferujących połączenia przede wszystkim do miast europejskich oraz północnoafrykańskich. Wśród przewoźnik operujących z tego lotniska są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, takie jak: Aer Arann, Air France, Germanwings, Ieria, Lufthansa, TAP, KLM, Aer Lingus, Aigle Azur, Air Algerie, Air Austral, Air Malta, Air Mediterranee, Air Transat, Airlinair, Atlas Blue, bmibaby, British Airways, Brussels Airlines, Corsairfly, easyJet, Flybaboo, Flybe, Jet2.com, Karthago Airlines, Nouvelair, Ostfriesische Lufttransport, Onur Air, Royal Air Maroc, Spanair, Thomas Cook Airlines, Tunisair, Twin Jest oraz Viking Airlines.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko znajduje się 8 kilometrów na północny zachód od Tuluzy. Aby dojechać samochodem z lotniska do centrum miasta, należy kierować się Aleją de Barcelone w kierunku Bordeaux, przejeżdżając przez Aux i Blagnac.
Transport publiczny na lotnisko możliwy jest dzięki autobusom .
Dojazd z centrum Tuluzy do lotniska taksówką zajmuje około 10 minut i kosztuje w granicach 15 EUR.

Zobacz także inne lotniska