Tallinn

Port lotniczy Tallin - Lennart Meri, znany również jako port lotniczy Ülemiste, to największe międzynarodowe lotnisko działające na terenie Estonii. W 2008 roku z jego usług skorzystało 1,8 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Budowa lotniska w Tallinie rozpoczęła się w 1932 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło 20 września 1936 roku. Jeszcze przed wojną przylatywały tu samoloty takich linii jak: Lufthansa, LOT oraz Finnair. Po wojnie jedynymi samolotami operującymi z tego portu były rosyjskie maszyny Aerofłotu. Pierwsze regularne połączenia po II Wojnie Światowej, obsługiwane przez zagraniczną linię lotniczą pojawiły się dopiero w 1989 roku, za sprawą skandynawskiego SAS-u. W 1999 roku budynek terminala został całkowicie zmodernizowany, a w 2008 roku doczekał się rozbudowy.

Linie lotnicze


Port lotniczy Tallin - Lennart Meri jest bazą dla estońskiej narodowej linii lotniczej - Estonian Air. Poza nią z tego lotniska korzysta regularnie około 10 innych linii lotniczych, a w tym: airBaltic, Avies, Belavia, City Airline, Czech Airlines, easyJet, Finnair, KLM, Lufthansa oraz Norwegian.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Tallin - Lennart Meri znajduje się zaledwie 4 km na południowy - wschód od centrum Tallina , przy drodze krajowej nr 2. Dojazd na lotnisko z tej drogi jest bardzo dobrze oznakowany.
Transport publiczny na lotnisko zapewniają autobusy. Można na nie dojechać bezpośrednio autobusem numer 2. Autobus kursuje z centrum miasta, z ulicy Laikmaa i zatrzymuje się przed terminalem odlotów. Koszt przejazdu to 15,00 EEK.

Zobacz także inne lotniska