Tirana

Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy, znany również jako międzynarodowy port lotniczy Rinas (od nazwy miejscowości, w której się znajduje), to największe lotnisko działające na terenie Albanii. W 2007 roku po raz pierwszy w swojej historii obsłużyło ponad milion pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy w Rinas był konstruowany w latach 1955-1957. Jeszcze w końcówce lat 50. z tego lotnisko korzystały takie linie lotnicze jak: Aerofłot, Malev, TAROM, Interflug czy Jat. W 1978 roku z powodu sytuacji politycznej wiele linii zawiesiło kursowanie samolotów do albańskiej stolicy. W latach 80. mimo niewielkiego ruchu lotniczego, lotnisko zostało zmodernizowane i dopasowane do standardów światowych. Wzmożony ruch pasażerski powrócił do portu w latach 90. W 2001 roku lotnisku nadano imię Matki Teresy . Od 23 kwietnia 2005 roku lotnisko jest zarządzane przez Tirana International Airport SHPK, konsorcjum pod przewodnictwem firmy Hochtief AirPort , która zarządza również lotniskami m.in. w Dusseldorfie, Hamburgu czy Sydney. Dzięki temu w ciągu ostatnich lat lotnisko zostało gruntownie zmodernizowane i rozbudowane.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego im. Matki Teresy korzysta regularnie kilkanaście linii lotniczych. Oferują one połączenia do miast położonych na terenie Europy, a w szczególności do Włoch. Od czerwca 2009 roku uruchomione zostanie połączenie do Nowego Jorku, przez linię Scanderberg Air. Pozostałe linie operujące z Tirany to: Adria Airways, Aegean Airlines, Albanian Airlines, Alitalia, Austrian, Belle Air, British Airways, Bulgaria Air, Germanwings, Lufthansa, Malev, Olympic Airlines, Sky Express (Greece) oraz Turkish Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Rinas położony jest 25 km na północny zachód od Tirany . Aby dotrzeć tam samolotem należy kierować się na autostradę z Tirany do Durres, która prowadzi bezpośrednio na lotnisko. Na lotnisku znajdują się parkingi oraz cztery wypożyczalnie samochodów.
Transport publiczny zapewniają autobusy , które kursują spod Muzeum Narodowego w centrum Tirany. Koszt przejazdu wynosi około 2 EUR.
Najszybszym sposobem dojazdu jest skorzystanie z taksówek . Czas przejazdu wynosi około 25 minut, a jego koszt waha się w granicach 20 EUR.

Zobacz także inne lotniska