Teneryfa Południowa

Port lotniczy Reina Sofía, to międzynarodowy port lotniczy położony w południowej części wyspy Teneryfa, położonej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to jedno z dwóch i zarazem największe lotnisko działające na tej wyspie. W 2008 roku z jego usług skorzystało 8,25 milionów pasażerów, co stanowiło je 2 pod tym względem lotniskiem na Wyspach Kanaryjskich (po porcie Gran Canaria) oraz siódmym w całej Hiszpanii.

Historia lotniska


Port lotniczy Reina Sofía został otwarty oficjalnie 6 listopada 1978 roku przez królową Hiszpanii Sofię. Na jej cześć lotnisko zostało nazwane jej imieniem, jednak od kilku lat w nazwie lotniska najczęściej używa się określenie Teneryfa Południowa. Jeszcze w 1978 roku lotnisko obsłużyło milion pasażerów. Dzisiaj lotniska posiada jeden duży terminal pasażerski oraz jedną drogę startową o długości 3,2 km.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Reina Sofía korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych z całej Europy. Bardzo wiele z nich przylatuje tutaj tylko w okresie letnim. Wśród przewoźników operujących z Teneryfy Południowej są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze. Są to: Aer Lingus, Aerosvit, Aigle Azur, Air Berlin, Air Comet, Air Europa, Air Italy, Air Malta, Air Mediterranee, Air One, Arkerfly, Austrian, Binter Canarias, Blue Panorama Airlines, BMI, Condor, Czech Airlines, easyJet, Edelweiss Air, Eurofly, Europe Airpost, Finnair, Flyglobespan, Hamburg International, Iberia, Iberworld, Icelandair, Jet2.com, Jetairfly, Jettime, JetX, KMV, SmartLynx Airlines, Livingston, Luxair, Mistral Air, Monarch Airlines, Neos, Niki, Norwegian, Novair, Rossiya, Ryanair, SAS, S7, Spanair, Swiftair, Swiss, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, Top Fly, TUIfly, Transaero, transavia.com, VIM, XL Airways.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Reina Sofía umieszczony jest przy głównej drodze, która prowadzi wzdłuż północnego, wschodniego i południowego wybrzeża wyspy. Dojazd samochodem do praktycznie każdego miasteczka na wyspie jest zatem łatwy i dosyć szybki.
Transport publiczny zapewniony jest dzięki autobusom , które docierają do bardzo wielu miast na wyspie oraz na lotnisko Teneryfa Północna, które oddalone jest od Teneryfy Południowej o 71 km.

Zobacz także inne lotniska