Terenyfa Północna

Port lotniczy Aeropuerto de Tenerife Norte lub też Port lotniczy Los Rodeos, to drugie co wielkości lotnisko na największej wyspie należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich - Teneryfie. Z jego usług korzysta rocznie ponad 4 miliony pasażerów. Większe lotnisko znajduje się w południowej części wyspy.

Historia lotniska


Loty pasażerskie z portu lotniczego Los Rodeos miały miejsce już w latach 30. XX wieku. Lotnisko zaczęło się rozwijać po II Wojnie Światowej. Do momentu otwarcia portu lotniczego w południowej części wyspy, było ono ważnym lotniskiem dla turystów z całej Europy. W późniejszych latach straciło niemal wszystkie połączenia, a zintensyfikowane loty pasażerskie powróciły tu wraz z otwarciem nowego terminala w 2002 roku. Lotnisko Los Rodeos ma w swojej historii również niechlubną kartę. Było ono świadkiem największej katastrofy w historii lotnictwa (nie licząc zamachu na WTC). 27 marca 1977 roku samoloty linii KLM oraz PanAm zderzyły się na pasie startowym, powodując śmierć 583 osób.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Tenerife Norte korzysta kilkanaście linii lotniczych. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są zarówno linie regularne, czarterowe jak i tanie linie lotnicze, a w tym: Air Berlin, Air Europa, Binter Canarias, Clickair, Finnair, Iberia, Islas Airways, Livingston Airlines, Spanair oraz Vueling Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Los Rodeos znajduje się w północnej części Tenryfy, 11 km na wschód od największego miasta na wyspie - Santa Cruz de Tenerife. Dojazd zarówno do tego miasta jak i wielu innych turystycznych miejscowości na całej wyspie możliwy jest dzięki autostradom TF-1 oraz TF-5.

Zobacz także inne lotniska