Szeremietiewo

Port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo, to najważniejsze międzynarodowe lotnisko obsługujące rosyjską stolicę - Moskwę. Do niedawna zajmowało pierwsze miejsce pod względem ilości odprawionych pasażerów w całej Rosji, ale palmę pierwszeństwa dzierży obecnie port lotniczy Moskwa-Domodiedowo. Przenosi się tam z każdym rokiem ze starzejącego się Szeremietiewa coraz więcej linii lotniczych. W 2008 roku z Szeremietiewa skorzystało ponad 15 milionów pasażerów. Szeremietiewo pozostaje ciągle główną bazą linii lotniczych Aerofłot.

Historia lotniska


Cywilny port lotniczy Szeremietiewo powstał w 1959 na bazie lotniska wojskowego pod wsią Szeremietiewo w obwodzie moskiewskim. W 1960 roku przeniesiono tutaj większość międzynarodowych lotów Aerofłotu. Pierwszy z nich odbył się 1 lipca do Berlina. Terminal II został oddany do użytku przed Olimpiadą w Moskwie w 1980 roku i do dziś jest najważniejszym miejscem łączącym Moskwę z zachodem Europy.

Linie lotnicze


Z Terminala 1 korzystają tylko i wyłącznie rosyjskie linie lotnicze , oferujące połączenia z miastami na terenie Rosji. Terminal 2 jest natomiast wykorzystywany w całości do lotów międzynarodowych. Oprócz Aerofłotu, który ma tu swoją główną bazę, z Szeremietiewa operują: Adria Airways, Air China, Air France, Air Malta, airBaltic, Alitalia, Bulgaria Air, China Southern Airlines, Czech Airlines, Cyprus Airways, Delta, Estonian Air, Finnair, Hainan Airlines, Iran Air, Jat Airways, KLM, Korean Air, LOT, Malev, MIAT Mongolian, Olympic Airlines, SAS, Turkish Airlines.

Dojazd na lotnisko


Dojazd do Szeremietiewa z centrum Moskwy jest dość skomplikowany. Co prawda lotnisko jest połączone z miastem autostradą oraz linią kolejową, jednak czas podróży może zająć od 30 minut do kilku godzin. Autostrada bardzo często się korkuje, a pociągi ulegają stałym awariom. W 2008 roku otwarto uroczyście nową stację kolejową, która miała usprawnić połączenie z miastem. Póki co jednak udało się uruchomić jeden nowoczesny pociąg z dostępem do internetu.
Koszt taksówki do centrum Moskwy powinien wynieść między 30 a 40$.
Należy pamiętać aby jadąc na lotnisko uwzględnić korki na drogach dojazdowych i zapewnić sobie odpowiednią ilość czasu, na ewentualne problemy komunikacyjne.

Zobacz także inne lotniska