Stavanger

Port lotniczy Stavanger Sola, to jedno z największych lotnisk działających na terenie Norwegii. W 2008 roku z jego usług skorzystało 3,47 miliony pasażerów, co dało 4 miejsce w kraju pod tym względem. Znacznie większe od tego, jest lotnisko w Oslo, ale już porty w Bergen i Trondheim to lotniska o porównywalnej wielkości.

Historia lotniska


Port lotniczy Stavanger Sola to najstarsze działające lotnisko, znajdujące się w Norwegii. Zostało ono otwarte 29 maja 1937 roku przez króla Haakona VII. Lotnisko w Stavanger było drugim portem w całej Europie, który posiadał betonową drogę startową. 9 kwietnia 1940 roku lotnisko zostało zaatakowane i zdobyte przez niemieckie Luftwaffe. Niemieckie siły lotnicze stacjonowały tutaj przez całą II Wojnę Światową. Tuż po wojnie loty do Stavanger zapoczątkowały DNL (późniejszy SAS) oraz Braathens S.A.F.E. Samoloty tych linii latały na trasach europejskich oraz na Daleki Wschód. W 1971 roku, gdy zaczęła się eksploatacja zasobów ropy naftowej na Morzu Północnym w Stavanger otwarto heliport. W sąsiedztwie lotniska znajduje się muzeum lotnictwa, Flyhistorisk Museum, Sola.

Linie lotnicze


Port lotniczy Stavanger Sola, podobnie jak inne regionalne lotniska w Norwegii charakteryzuje się dobrą siatką połączeń krajowych. Wśród tras europejskich dominują kraje skandynawskie oraz popularne kurorty wypoczynkowe, położone głównie w Hiszpanii. Wśród przewoźników operujących ze Stavanger są: Atlantic Airways, Norwegian, SAS, Vildanden, Wideroe, airBaltic, Danish Air Transport, Eastern Airways, KLM, Lufthansa oraz Welcome Air.

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowy port lotniczy Stavanger Sola położony jest 15 km na południowy zachód od Stavanger . Aby dotrzeć do niego samochodem należy kierować się na autostradę E39, a następnie na drogę nr 510 , która dojeżdża bezpośrednio na lotnisko.

Zobacz także inne lotniska