Stuttgart

Port lotniczy Stuttgart, to siódme pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko na terenie Niemiec. Rokrocznie z jego usług korzysta ponad 10 milionów pasażerów. Jest to największe lotnisko w landzie Badenia - Wirtembergia. Pomimo, że port ten, jako jedyny duży w Niemczech, posiada zaledwie jedną drogę startową jest bardzo ważnym węzłem dla niemieckich tanich linii lotniczych Germanwings oraz TUIfly.

Historia lotniska


Lotnisko w Stuttgarcie zostało zbudowane w 1939 roku, w zastępstwie portu w Böblingen. Po wojnie, do 1948 roku lotnisko należało do floty powietrznej USA, jednak w tym roku zostało oddane z powrotem władzom niemieckim. Od tego czasu lotnisko jest stale modernizowane, by mogło zaspokoić rosnący popyt na podróże lotnicze. Oryginalny budynek terminala pasażerskiego z 1938 roku, został ostatecznie zastąpiony w 2004. Wówczas oddano do użytku 4 terminale, których roczna przepustowość to 12 milionów pasażerów.

Linie lotnicze


Z lotniska w Stuttgarcie korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych, oferujących połączenia głównie z portami europejskimi. Są to zarówno tanie linie lotnicze, jak i regularne linie lotnicze. Wśród przewoźników operujących ze Stuttgartu są: Aegean Airlines, Air Malta, Austrian, British Airways, Cirrus Airways, Lufthansa, Malev, SAS, Swiss, Turkish Airlines, Germanwings, Air Berlin, Air France, Blue Air, Carpatair, Condor, Czech Airlines, Delta, Finnair, Flybe, Jat Airways, KLM, Olympic Airlines, TUIfly, Tunisair, XL Airways Germany, Air Via, Blue Wings, Eurocrypia Airlines, Freebird Airlines, Germania, Nouvelair, Pegasus Airlines, Sky Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Stuttgart położony jest 13 km na południe od centrum miasta. Aby dotrzeć do niego samochodem należy jechać autostradą A8, przy której bezpośrednio znajduje się lotnisko. Poruszanie się w obrębie portu lotniczego jest dobrze oznakowane i nie stanowi dla podróżnych problemu.
Najłatwiejszym sposobem, na dotarcie z lotniska do centrum miasta jest podróż pociągiem . Linie S2 i S3 miejscowego S-Bahn, kursują bezpośrednio z dworca głównego w Stuttgarcie na lotnisko. Czas przejazdu to niespełna 30 minut, a pociągi odjeżdżają z częstotliwością 10-20 minut w tygodniu i 30 minut w weekendy.
Na lotnisku znajdują się również przystanki autobusowe, z których kursują autobusy zarówno do Stuttgartu jak i innych mniejszych miejscowości w okolicach.

Zobacz także inne lotniska