Stansted

Lotnisko Stansted to 4 pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko w Wielkiej Brytanii i zarazem 3 w Londynie. Zlokalizowane jest 61 km na północny wschód od Londynu. Obecnie lotnisko obsługuje około 25 milionów pasażerów rocznie. Są jednak plany, by ze Stansted zrobić największe lotnisko londyńskie, którego roczna przepustowość wynosiłaby 80 milionów pasażerów.

W tej chwili lotnisko posiada jeden terminal i jeden pas startowy. W planie jest rozbudowa, która jednak nie podoba się ekologom oraz pobliskim mieszkańcom. Obecnie trwają konsultacje na ten temat.

W 2008 roku z usług tego lotniska skorzystało ponad 50 linii lotniczych, z których najwięcej lotów wykonała irlandzka tania linia lotnicza - Ryanair.

Dojazd na lotnisko

Samochodem

Lotnisko połączone jest z Londynem autostradą M11. Droga na lotnisko z centrum Londynu zajmuje około godziny.

Pociągiem

Najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. Pociągi Stansted Express kursują bezpośrednio z lotniska do stacji Liverpool Street Station w Londynie. Cena biletu to 15 funtów.

Autobusem

Z lotniska Stansted do Londynu jeździ regularnie kilka firm przewozowych. Można się stąd dostać do niemal wszystkich punktów stolicy. Koszt jednorazowego przejazdu to 10 funtów, można również kupić bilet w dwie strony, który kosztuje 17 funtów.

Taksówką

Tradycyjnie najdroższa forma transportu. Koszt przejazdu z centrum Londynu to około 65 funtów.

Zobacz także inne lotniska