Shannon

Port lotniczy Shannon, to jeden z trzech głównych portów lotniczych w Irlandii obok lotnisk w Dublinie i Cork. Obecnie, po po wycofaniu części lotów jest on najmniejszym z tych trzech lotnisk, a w 2008 roku z jego usług skorzystało 3,1 miliony pasażerów.

Historia lotniska


Pierwsze regularne loty w Shannon pojawiły się tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Od początku swojego istnienia lotnisko to było znane jako brama między Europą a Ameryką, ponieważ obsługiwało głównie loty transatlantyckie. Dla wielu linii (m.in. rosyjskiemu Aerofłotowi) port w Shannon służył jako lotnisko, na którym dotankowywano samoloty, które leciały dalej do Stanów Zjednoczonych. Liczba pasażerów korzystających z lotniska Shannon systematycznie rosła, by w 2000 roku osiągnąć 2,2 miliony. Po wejściu tanich linii lotniczych na rynki lotnicze liczba ta jeszcze bardziej się zwiększyła i w rekordowym 2007 roku osiągnęła 3,6 miliony. W 2008 roku z powodu wycofania części połączeń przez narodowego irlandzkiego przewoźnika Aer Lingus, port pierwszy raz od wielu lat zanotował spadek liczby pasażerów.

Linie lotnicze


Port lotniczy w Shannon obsługuje kilka połączeń transatlantyckich oraz kilkadziesiąt tras europejskich. Loty po Europie oferuje głównie największa europejska tania linia lotnicza - Ryanair, a za ocean latają samoloty takich linii, jak: Aer Lingus, Air Transat, Continental Airlines, Delta Air Lines oraz US Airways. Ponadto z lotniska w Shannon korzystają jeszcze CityJet oraz Belavia.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Shannon znajduje się w zachodniej Irlandii, 24 km na południe od miasta Ennis oraz 25 km na północny zachód od miasta Limerick. Do obydwu tych miasta z lotniska prowadzi droga krajowa N18 , z której należy zjechać na drogę N19 , dojeżdżającą pod budynek terminala portu lotniczego. Dojazd z obydwu stron jest bardzo dobrze oznakowany.
Transport publiczny zapewniają autobusy Eireann, Citylink oraz JJ Kavanagh & Sons. Można nimi dojechać do wszystkich większych miast na terenie wyspy.

Zobacz także inne lotniska