Saloniki

Port lotniczy Saloniki-Makedonia, znane wcześniej jako port lotniczy Mikra (od nazwy miejscowości, w której się znajduje), to trzecie pod względem ilości odprawianych pasażerów lotnisko na terenie Grecji. W 2007 roku z jego usług skorzystało 4,2 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy Saloniki-Makedonia został oficjalnie otwarty w 1930 roku. Wraz z rozwojem turystyki na terenie północnej Grecji, rosło znaczenie tego portu lotniczego. W ostatnich dziesięcioleciach był on systematycznie modernizowany, by sprostać wymaganiom pasażerów i linii lotniczych. Obecnie planuje się dużą rozbudowę portu, mającą zwiększyć jego roczną przepustowość do 9 milionów pasażerów oraz wydłużenie drogi startowej, aby z lotniska mogły korzystać samoloty długodystansowe.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Saloniki-Makedonia korzysta obecnie około 30 linii lotniczych, które oferują bogatą siatkę połączeń do miast europejskich. Wśród przewoźników operujących z tego portu lotnicze znajdują się zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, a w tym: Aegean Airlines, Aerosvit Airlines, Air Berlin, Athens Airways, Austrian, Blue Air, British Airways, Cyprus Airways, Czech Airlines, easyJet, Elbrus Avia, Israir, Germanwings, Jat Airways, Karat, Kuban Airlines, Malev, MCA Airlines, Niki, Olympic Airlines, Rossiya, SkyEurope, Sky Express, Swiss, TAROM, Thomas Cook Airlines, ThomsonAirways, TUIfly, Ural Airlines, Viking Airlines oraz VIM Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Saloniki-Makedonia znajduje się 15 km na południe od centrum Salonik . Dojazd na lotnisko jest dobrze oznakowany i nie stanowi problemu.
Transport publiczny zapewniają autobusy OASTH , linia 78, która na lotnisko jeździ przez całą dobę.

Zobacz także inne lotniska