Ryga

Port lotniczy Ryga, to największe międzynarodowe lotnisko znajdujące się na terenie państw bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia). W 2008 roku z jego usług skorzystało 3,7 milionów pasażerów, co oznaczało jeden z największych rocznych wzrostów w całej Europie, na poziomie 17%.

Historia lotniska


Międzynarodowy port lotniczy w Rydze został zbudowany w 1973 roku jako alternatywa dla starego lotniska Spilve, które od tego momentu praktycznie przestało istnieć. W 2001 roku, dokładnie w 800 rocznicę powstania miasta, w porcie miała miejsce gruntowna modernizacja. 5 lat później otwarty został nowy, północny terminal. Dzisiaj lotnisko składa się z 3 terminali pasażerskich. Terminal A oraz C, służą pasażerom podróżującym poza strefę Schengen, a Terminal B, dla pasażerów udających się do jednego z lotnisko znajdujących się w tej strefie. Obecnie trwa dalsza rozbudowa portu, która ma zwiększyć roczną przepustowość lotniska oraz zagospodarować tereny wokół niego.

Linie lotnicze


Największym przewoźnikiem operującym z portu lotniczego w Rydze jest linia lotnicza - airBaltic. Łącznie to lotnisko oferuje około 60 połączeń do 30 różnych krajów. Oprócz airBaltic, z Rygi operują: Aerofłot, Czech Airlines, Finnair, KLM, LOT, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, Turkish Airlines, Uzbekistan Airways oraz Windjet.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy w Rydze oddalony jest od centrum miasta o 13 km w kierunku południowo - zachodnim. Aby do niego dojechać należy kierować się na drogę A10, z której jest dobrze oznaczony zjazd na drogę P133, dojeżdżającą bezpośrednio pod budynki terminali pasażerskich.
Transport publiczny na lotnisko zapewniają autobusy . Linia nr 22 dowozi pasażerów z centrum miasta na lotnisko. Autobusy odjeżdżają z częstotliwością 10-15 minut, a podróż zajmuje około 40 minut. Koszt przejazdu to 0,40 LVL.
Podróż taksówką na lotnisko zajmuje około 15 minut i kosztuje mniej więcej 8LVL.

Zobacz także inne lotniska