Ruzyne

Port lotniczy Praga-Ruzyně, to największe międzynarodowe lotnisko na terenie Czech. Jest to także największe lotnisko w Europie Środkowo - Wschodniej. W 2008 roku z jego usług skorzystało ponad 13 milionów pasażerów. Lotnisko Ruzyně jest siedzibą narodowej czeskiej linii lotniczej - Czech Airlines.

Historia lotniska


Port lotniczy Praga-Ruzyně został oficjalnie otwarty 5 kwietnia 1937 roku. Jednak historia lotnictwa cywilnego na terenie dawnej Czechosłowacji sięga początku XX wieku. Czechosłowacja należała do pionierów wśród krajów europejskich jeśli chodzi o lotnictwo cywilne. Pierwsze praskie lotnisko - Kbely działało już od 1919 roku, jednak już w latach 30. okazało się zbyt małe i podjęto decyzję o przeprowdzce w akutalnie działające miejsce. Lotnisko w Pradze w swojej historii było bardzo często nagradzane przeróżnymi nagrodami. Służyło również kilka razy w różnych filmach, m.in. w filmie o przygodach agenta Jamesa Bonda Casino Royale.

Linie lotnicze


Z lotniska w Pradze korzyta bardzo wiele linii lotniczych z całego świata. Praga jest ważnym miastem na turystycznej Europy, ale także jako stolica kraju - nowego członka Unii Europejskiej - miastem o dużym potencjale rozwoju. Wśród linii lotniczych operujących z lotniska Praga-Ruzyně są: Aerogłot, Aerosvit, Aer Lingus, Air Moldova, Belavia, B&H Airlines, bmibaby, British Airways, Czech Airlines, Delta, easyJet, El Al, Korean Air, Jet2.com, KD Avia, Polet Airlines, Rossiya, Ryanair, SkyEurope, Smart Wings, Swiss, Turkish Airlines, Ural Airlines, Wizz Air, Yamal Airlines, Air Europa, Air France, Alitalia, Austrian, Brussels Airlines, City Airlie, Finnair, Germanwings, Iberia, KLM, LOT, Lufthansa, Luxair, Malev, Norwegian, SAS, TAP, Windjet.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Praga-Ruzyně położony jest 10 km na północny - zachód od centrum Pragi. Dojazd samochodem jest dobrze oznakowany i nie stanowi dla osób korzystających z lotniska większego problemu.
Transport publiczny zapewniają głównie autobusy, które dowożą pasażerów do stacji trzech linii metra, które funkcjonują na terenie Pragi. Autobusy kursują zarówno w dzień jak i w nocy.

Zobacz także inne lotniska