Palermo

Port lotniczy Palermo, znany również jako Port lotniczy Falcone-Borsellino, to drugie co do wielkości lotnisko, na największej włoskiej wyspie - Sycylii. Korzysta z niego rocznie około 4,5 milionów pasażerów. Większy port znajduje się w Katanii (6 milionów pasażerów rocznie).

Historia lotniska


Historia portu lotniczego Palermo sięga 1953 roku, kiedy to powołano do życia "Autonomous Consortium for Palermo Airport?. Po kilku latach prac i dyskusji nad lokalizacją lotniska, w 1960 roku udało się otworzyć nowy port w Punta Raisi. Od momentu powstania lotnisko pełniło istotną rolę i aby ją utrzymać konieczne były ciągłe modernizacje. Nazwa lotniska upamiętnia Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino - dwóch włoskich antymafijnych sędziów zamordowanych przez mafię w 1992 r.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Falcone-Borsellino, korzysta kilkanaście linii lotniczych, oferując połączenia do większości miast włoskich oraz innych ważniejszych w całej Europie. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, a w tym: Air Italy, Air Malta, Air One, Alitalia, Clickair, Blu-express, Brussels Airlines, easyJet, Eurofly, Iberia, Luxair, Myair, Meridiana, Ryanair, SAS, TUIfly, transavia.com, Tunisiar oraz Wind Jet.

Dojazd na lotnisko


Dojazd z portu lotniczego Falcone-Borsellino jest łatwy i dobrze oznakowany. Aby dostać się na lotnisko z Palermo należy kierować się autostradą A29, w kierunku Trapani. Lotnisko jest oddalone 35 km na zachód od miasta.
Linie kolejowe "Trinacria-Express" łączą bezpośrednio Palermo z lotniskiem. Koszt przejazdu 5 EUR.
Za podobną cenę do centrum miasta można dojechać autobusem Autolinee Prestia e Comande.

Zobacz także inne lotniska