Prestwick

Port lotniczy Glasgow-Prestwick, to międzynarodowe lotnisko obsługujące tanie linie lotnicze. Jest to drugie pod względem wielkości służące szkockiemu miastu. W 2008 roku skorzystało z niego 2,4 miliony pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy w Prestwick powstał w 1934 roku jako lotnisko treningowe dla samolotów wojskowych. Rok później na lotnisku wybudowano wieżę kontroli lotów oraz hangary. Pierwszym właścicielem lotniska był David Fowler McIntyre, który jako pierwszy człowiek przeleciał nad Mount Everestem. Na początku II Wojny Światowej nastąpił szybki rozwój lotniska, ze względu na dużą liczbę samolotów amerykańskich, które przylatywały do Wielkiej Brytanii. W 1964 lotnisko doczekało się gruntownej przebudowy. W latach 1967-1992 na lotnisku w Prestwick odbywały się pokazy lotnicze. Na początku obecnego stulecia, dzięki pojawieniu się tanich linii lotniczych lotnisko zaczęło szybko się rozwijać. Obecnie służy ono niskokosztuwym przewoźnikom.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Glasgow-Prestwick korzysta aktualnie 6 linii lotniczych. Są to tylko i wyłącznie tanie linie lotnicze . Zdecydowana większość połączeń obsługiwana jest przez irlandzki Ryanair. Port posiada kilka połączeń z portami w Polsce. Z Krakowa i Wrocławia mogą lecieć pasażerowie Ryanair, a z Gdańska, Katowic i Warszawy pasażerowie Wizz Air.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko w Prestwick oddalone jest od Glasgow o 50 km w kierunku południowo-zachodnim . Podróżujący własnym samochodem powinni kierować się na autostradę M77 , która zapewnia wygodny dojazd na lotnisko.
Transport publiczny zapewnia połączenie kolejowe (przystanek Prestwick International Airport, czas podróży ok. 45 minut, pociągi kursują w dni robocze co pół godziny, w dni wolne co godzinę, w nocy brak połączeń) oraz kilka linii autobusowych kursujących również w nocy. Pasażerowie z ważnymi rezerwacjami na lot otrzymują 50% zniżki na dojazd z i do jakiejkolwiek stacji kolejowej na terenie Szkocji (należy przedstawić wydrukowane potwierdzenie rezerwacji lotu konduktorowi lub w kasie kolejowej).

Zobacz także inne lotniska