Pekin

Port lotniczy Pekin jest największym lotniskiem na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. W 2007 roku z lotniska skorzystało ponad 53 miliony pasażerów, co jest drugim wynikiem w Azji i dziewiątym na całym świecie. W ciągu kilku ostatnich lat lotnisko zostało bardzo rozbudowane. W 2003 roku odprawiało rocznie niespełna 20 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Pekińskie lotnisko zostało otwarte 2 marca 1958 roku. Na terenie lotniska był wówczas tylko jeden mały terminal, który służy po dziś dzień VIP-om i rejsom czarterowym. Od początku 1980 roku oddano do użytku kolejny terminal, który już w latach 90. okazał się niewystarczający. Kolejne rozbudowy lotniska to rok 1999, 2004 i luty 2008 roku. Dzięki Igrzyskom Olimpijskim Pekin zyskał lotnisko, które jest w stanie odprawić około 60 milionów pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Z lotniska w Pekinie można dostać się do bardzo wielu krajów na całym świecie. Linie lotnicze, które mają w swojej ofercie loty do i z Pekinu, to m.in.: Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Chongqing Airlines, Grand China Air, Hainan Airlines, Northeast Airlines, Shandong Airlines, Shanghai Airlines, Shenzhen Airlines, Sichuan Airlines, Xiamen Airlines, Aeroflot, Aerosvit Airlines, Air Algerie, Air Astana, Air Canada, Air France, Air Koryo, Air Macau, Air New Zealand, All Nippon Airways, Air Zimbabwe, American Airlines, Asiana Airlines, Austrian Airlines, British Airways, Continental Airlines, Cathay Pacific, Dalacia, Domedovo Airlines, Dragonair, EgyptAir, El Al, Emirates Airlines, Ethiopian Airlines, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Garuda Indonesia, Hong Kong Express Airways, Iran Air, Japan Airlines, KLM, Korean Air, KrasAir, Lufthansa, Malaysia Airlines, MIAT Mongolian Airlines, Northwest Airlines, Pakistan International Airlines, Philippine Airlines, Qantas, Qatar Airways, Rossiya, S7 Airlines, SAT Airlines, Saudi Arabian Airlines, SAS, Singapore Airlines, SirLankan Airlines, Thai Airways International, Turkmenistan Airlines, Turkish Airlines, United Airlines, US Airways, Uzbekistan Airways, Vietnam Airlines, Vladivostok Air.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Pekin położony jest 20 km na północny wschód od centrum Pekinu . W 2008 roku przed Igrzyskami Olimpijskimi otwarto 4 drogi ekspresowe z Pekinu, które prowadzą prosto na lotnisko.
Również tuż przed Igrzyskami oddane do użytku zostało połączenie szynowe lotniska z centrum Pekinu . Ponadto do wielu części miasta, łatwo można dotrzeć autobusami.

Zobacz także inne lotniska