Otopeni

Port lotniczy Bukareszt-Otopeni, którego oficjalna nazwa to Aeroportul Internaţional Henri Coandă, to największe lotnisko działające na terenie Rumunii. W 2008 roku poraz pierwszy skorzystało z niego ponad 5 milionów pasażerów. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się lotnisk w całej Europie. W 2007 roku zanotowało ono 42 % wzrostu liczby pasażerów w stosunku do roku ubiegłego.

Historia lotniska


Podczas II Wojny Światowej lotnisko w Otopeni było używane przez armię niemiecką. Po wojnie, do 1965 roku stanowiło bazę dla samolotów rumuńskich sił powietrznych. Przez tym rokiem samoloty pasażerskie korzystały z portu Băneasa, jednak rosnący ruch spowodował decyzję o zaadaptowaniu Otopeni na potrzeby cywilne. W kolejnych latach coraz więcej linii lotniczych lądowało na Otopeni. W 1986 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne, które ostatecznie zakończyły się w 2000 roku.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Bukareszt Otopeni korzysta wiele linii lotniczych, głównie europejskich. Są to przeważnie regularne linie lotnicze (tanie linie poza easyJet i Clickair, korzystają z drugiego lotniska - Băneasa). Wśród przewoźników operujących z Otopeni są: Adria Airways, Aegean Airlines, Aerofłot, Air France, Air Moldova, Alitalia, Austrian, British Airways, Bulgaria Air, Clickair, Cyprus Airways, Czech Airlines, Delta, easyJet, El Al, Finnair, Flybaboo, Iberia, KLM, LOT, Lufthansa, Malev, Olympic Airlines, Romavia, SAS, Sky Express, Swiss, Syrian Arab Airlines, TAROM, Turkish Airlines, Windjet.

Dojazd na lotnisko


Porto lotniczy Bukareszt - Otopeni położony jest 18 km na północ od centrum miasta, z którym jest połączony drogą DN1. Autostrada A3 połączy lotnisko z miastem jak zakończy się jej budowa.
900 m od lotniska znajduje się stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi do Bukaresztu.
Autobusy firmy RATB, ekspresowe linie 780 oraz 783 kursują do centrum miasta.

Zobacz także inne lotniska