Gardermoen

Port lotniczy Oslo-Gardermoen, to największe lotnisko na terenie Norwegii oraz drugie co do wielkości w krajach skandynawskich. W 2008 roku z tego lotniska skorzystało 19,3 milionów pasażerów. Gardermoen jest hubem, dla największej skandynawskiej linii lotniczej - SAS.

Historia lotniska


Gardermoen już w XVIII wieku służyło jako baza wojskowa dla armii duńsko-norweskiej. Początek historii lotnictwa w tym miejscu również jest związany z wojskiem. Już w 1912 roku samoloty wojskowe korzystały z portu Gardermoen. W czasie II Wojny Światowej lotnisko było wielokrotnie bombradowane, jednak udało się odbudować pas startowy o długości 2 km. Po wojnie lotnisko Gardermoen nie było głównym norweskim lotniskiem i cały czas służyło głównie jako baza wojskowa. Dopiero od 8 października 1998 roku, po gruntownej przebudowie lotnisko zaczęło pełnić funkcję narodowego portu lotniczego. W obecnej chwili lotnisko jest w stanie obsługiwać 20 milionów pasażerów rocznie i jest bliskie osiągnięcia takiego wyniku. Dlatego już teraz rozważana jest dalsza rozbudowa lotniska, mająca na celu zwiększenie przepustowości.

Linie lotnicze


Lotnisko Gardermoen obsługuje kilkadziesiąt linii lotniczych, oferujących połączenia z wieloma krajami na całym świecie. Wśród przewoźników operujących z Gardermoen są: Air Norway, Danish Air Transport, Golden Air, Norwegian, SAS, British Airways, Wideroe, Aeroflot, Air Berlin, Air France, Air Norway, AirBaltic, Atlantic Airways, Austrian Airlines, Blue1, Brussels Airlines, Cimber Air, Continental Airlines, Czech Airlines, Eastern Airways, Estonian Air, Finnair, Icelandair, KLM, Krabi Airlines, Lufthansa, Pakistan International Airlines, SunExpress, TAP, Turkish Airlines, US Airways.

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowy port lotniczy w Gardermoen, położony jest w gminie Ullensaker, 48 km na północ od Oslo. Najwygodniejszym sposobem komunikacji między Oslo a Gardermoen jest pociąg. 64 km Gardermobanen otworzono tego samego dnia co lotnisko. Stacja położona jest wewnątrz terminala pasażerskiego. Pociągi Airport Express Train, kursują do dworca głównego w Oslo 6 razy w ciągu godziny, a podróż nimi zajmuje zaledwie 19 minut.
Lotnisko Gardermoen położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie trasy E6 , co sprawia, że również dojazd samochodem czy autobusem do miasta jest dość szybki. Na lotnisku znajduje się 11400 miejsc parkingowych, postoje taksówek oraz wypożyczalnie samochodów.

Zobacz także inne lotniska