Orly

Port lotniczy Paryż-Orly to drugie co do wielkości lotnisko obsługujące Paryż. W 2007 roku skorzystało z niego 26,4 miliona pasażerów, co było 10 wynikiem w całej Europie. Aktualna zabudowa lotniska w Orly pozwala na odprawianie 30 milionów pasażerów rocznie. Utrzymaniem lotniska zajmuje się spółka Aéroports de Paris.

Historia lotniska


Lotnisko, znane początkowo jako Villeneuve-Orly Airport powstało na południowych przedmieściach Paryża w 1932 roku jako drugie lotnisko obok Le Bourget. Podczas II Wojny Światowej lotnisko było okupowane przez niemieckie Luftwaffe. Brytyjskie i Amerykańskie siły lotnicze niejednokrotnie bombardowały pasy startowe w Orly. Po inwazji Aliantów na Normandię, lotnisko zostało odbudowane przez amerykańskie siły powietrzne. Do komercyjnego użytku powróciło 1 stycznia 1948 roku.

Linie lotnicze


Port w Orly obsługuje głównie połączenia w Europie, w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz na Karaibach . Zapewniają to zarówno tanie linie lotnicze jak i regularne , m.in.: Aigle Azur, Air Berlin, Airlinair, Air Algerie, Air Burkina, Air Caraibes Atlantique, Air Ivorie, Air Mediterranee, Air Senegal International, Atlas Blue, British Airways, Compagnie Aerienne du Mali, Corsairgly, Cubana de Aviacion, easyJet, Hex'Air Iran Air, Jet4you, L'Avion, Karthago Airlines, MyAir, Norwegian, Royal Air Maroc, SkyEurope, Syrian Arab Airlines, transavia.com, Tunisair, Twin Jet, Volare Airlines, Air Europa, Air France, Air Malta, CCM Airlines, Clickair, Iberia, TAP Portugal.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko w Orly znajduje się 15 km na południe od centrum Paryża . Dobrą komunikację zapewnia połączenie portu lotniczego z autostradą A6. Czas dojazdu samochodem lub taksówką do różnych miejsc w centrum miasta to od 20 do 45 minut w zależności od natężenia ruchu.
Kolej kursuje co 15-30 minut od poniedziałku do piątku. Czas podróży do/z stacji Gare d'Austerlitz to 30 minut. Bilet dla dorosłych kosztuje 6 EUR, a dla dzieci w wieku 4-lat 4,25 EUR.
Dojazd do Paryża jest również możliwy metrem. Z lotniska jeździ linia Orlyval, która dowozi pasażerów do stacji Anthony. Aby dostać się dalej do centralnych miejsc stolicy Francji należy przesiąść się w autobus lub pociąg.
Z lotniska w Orly regularnie kursują także autobusy Air France Coach oraz Orlybus.

Zobacz także inne lotniska