Cork

Port lotniczy Cork, to jedno z trzech głównych lotnisk w Irlandii, obok lotnisk w Dublinie oraz Shannon. W 2008 roku z jego usług skorzystało 3,25 milionów pasażerów, co było drugim wynikiem na zielonej wyspie.

Historia lotniska


W 1957 roku irlandzki rząd podjął decyzję o budowie lotniska, mającego służyć mieszkańcom południowo zachodniej części wyspy. Po kilku miesiącach dyskusji nad lokalizacją portu, zdecydowano się na budowę w okolicach Ballygarvan, na południe od miasta Cork. Oficjalne otwarcie lotniska nastąpiło 16 października 1961 roku. Od tego czasu lotnisko było systematycznie modernizowane, by móc sprostać rosnącym wymaganiom pasażerów oraz linii lotniczych. Na początku XXI wieku, od momentu wejścia na rynki lotnicze, tanich linii lotniczych, port w Cork gwałtownie zyskał na znaczeniu. Efektem tego była budowa nowego terminala pasażerskiego, który został oddany do użytku w sierpniu 2006 roku. Nowy budynek jest w stanie obsłużyć liczbę 5 milionów pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego w Cork korzysta zaledwie kilka tanich linii lotniczych. Zapewniają one jednak dobrą siatkę połączeń z miastami na terenie Europy, w tym również polskimi. Loty do czterech polskich miast posiada Wizz Air. Poza nim z Cork operują: Aer Arann, Aer Lingus, Air Southwest, Bmibaby, Jet2.com oraz Ryanair. Najwięcej połączeń obsługiwanych jest przez Aer Lingus.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy zlokalizowany jest zaledwie 6,5 km na południe od centrum miasta Cork . Aby dojechać samochodem należy kierować się na drogę N27 (Kinsale Road ), która dojeżdża bezpośrednio pod budynki terminali.
Transport publiczny zapewniają autbusy Éireann oraz SkyLink , które drogę z centrum miasta na lotnisko pokonują w około 25 minut.
Czas dojazdu na lotnisko taksówką wynosi około 15 minut i trzeba za niego zapłacić od 10 do 15 EUR.

Zobacz także inne lotniska