Francisco Sa Carneiro

Port lotniczy Porto im. Dr. Francisco de Sá Carneiro, to trzecie co do wielkości międzynarodowe lotnisko działające na terenie Portugalii. Większe od niego są lotniska w Lizbonie oraz Faro. W 2007 roku z portu w Porto skorzystało prawie 4 miliony pasażerów.

Charakterystyka lotniska


Port lotniczy w Porto nosi imię tragicznie zmarłego, portugalskiego polityka Dr. Francisco de Sá Carneiro. Zginął on w katastrofie lotniczej, tuż przed lądowanie w Porto. W 2007 roku port ten został wybrany najlepszym lotniskiem w Europie oraz 4 na świecie wśród portów o rocznej przepustowości nieprzekraczającej 5 milionów pasażerów. Do dyspozycji pasażerów jest tutaj nowoczesny terminal pasażerski. Lotnisko dysponuje jedną drogą startową o długości prawie 3,5 km.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego w Porto korzysta regularnie kilkanaście linii lotniczych, które oferują połączenia z państwami europejskimi, Ameryką Północną oraz Ameryką Południową. Operują stąd zarównie regularne jak i tanie linie lotnicze, a w tym: Aigle Azur, Air Berlin, Air Europa, Air Transat, Brussels Airlines, easyJet, Iberia, Lufthansa, Luxair, Ryanair, SATA International, Swiss, TAP Portugal, TUIfly oraz transavia.com.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Porto im. Dr. Francisco de Sá Carneiro jest bardzo dobrze położony komunikacyjnie. Odległość około 10 km od miasta najlepiej pokonać szybką drogą IC1 , która prowadzi z południa na północ kraju.
Transport publiczny zapewnia metro oraz autobusy . Na lotnisko dojeżdżą linia E, którą można dojechać do centrum miasta, bądź innej stacji przesiadkowej. Autobusy STCP łączą lotnisko z miastem. Istnieje również możliwość dotarcia do Vigo w Hiszpanii.

Zobacz także inne lotniska