Skavsta

Port lotniczy Sztokholm-Skavsta, to drugie pod względem ilości obsłużonych pasażerów lotnisko, które służy szwedzkiej stolicy - Sztokhomlowi. W 2008 roku z jego usuług skorzystało prawie 2,5 miliona pasażerów, co dało trzecie miejsce w kraju po portach Arlanda (Sztokholm) oraz Landvetter (Goteborg).

Historia lotniska


Lotnisko powstało w latach 40. jako baza wojskowa (F11 Nyköping). Dopiero w 1984 roku zostało przekształcone na lotnisko cywilne. Pierwsze międzynarodowe połączenie pojawiło się w rozkładzie lotów w 1997 roku, kiedy to irlandzki Ryanair zapoczątkował loty do londyńskiego Stansted. W 2003 roku Ryanair zadomowił się na lotnisku Skavsta na stałe, otwierając tu jedną ze swoich baz.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Skavsta korzysta zaledwie kilka tanich linii lotniczych. Zdecydowaną większość połączeń obsługuje największe europejska tania linia lotnicza - Ryanair. Obecnie irlandzkie samoloty latają do ponad 30 miast w całej Europie. Poza tą linią z portu Skavsta korzystają również: Gotlandsflyg, Thomas Cook Airlines Scandinavia, TUIfly Nordic oraz Wizz Air. Wizz Air oferuje stąd bezpośrednie połączenia m.in. do Gdańska, Katowic i Warszawy.

Dojazd na lotnisko


Międzynarodowy port lotniczy Sztokholm-Skavsta położony jest w okolicach miasta Nyköping, 100 km na południe od Sztokholmu. Do stolicy Szwecji prowadzi stąd autostrada E4 , która łączy szwedzką stolicę z Helsingborgiem, skąd można dostać się do Danii.
Transport publiczny zapewniają głównie autobusy . Można nimi dostać się do wielu miejscowości położonych w okolicach lotniska oraz bezpośrednio do Sztokholmu i na lotnisko Arlanda. Lokalne autobusy z Nyköping, dowożą pasażerów na stację kolejową w tym mieście, dzięki której można szybko dostać się do wielu ważnych miast w Szwecji.

Zobacz także inne lotniska