Newcastle

Port lotniczy Newcastle, to duże międzynarodowe lotnisko obsługujące ważne miasto w północnej Anglii - Newcastle upon Tyne. W 2008 roku z jego usług skorzystało 5 milionów pasażerów, co było najgorszym wynikiem od 2004 roku. Spowodowało to spadek z 10. na 13. miejsce wśród wszystkich lotnisk znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii.

Historia lotniska


Port lotniczy Newcastle został otwarty 26 lipca 1935 roku. Jego budowa kosztowała 35000 funtów. Podczas II Wojny Światowej najważniejszym lotniskiem w regionie było Cramlington w Northumberland, jednak po wojnie zdecydowano, że kluczowe znaczenie powinno się nadać lotnisku w Newcastle. Największy wzrost liczby pasażerów lotnisko osiągnęło w latach 60., doprowadzając do ponad miliona pasażerów rocznie. Lotnisko jest stale modernizowane i rozbudowywane do dziś, aby móc sprostać wciąż rosnącemu zapotrzebowaniu na podróże powietrzne.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Newcastle korzysta około 20 linii lotniczych. Większość z nich oferuje połączenia wewnątrzeuropejskie. Jedynymi pozaeuropejskimi kierunkami z Newcastle są Toronto oraz Dubaj. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są: Aer Lingus, Air France, Air Southwest, Air Transat, British Airways, Brussels Airlines, Cimber Air, Eastern Airways, easyJet, Emirates, Flybe, Jet2.com, KLM, Lurthansa, Ryanair, TUIfly oraz Wideroe.

Dojazd na lotnisko


Z Newcastle na lotnisko od północy i południa można się dostać drogą A696 oraz autostradą M1 z Londynu do Edynburga.
Transport publiczny zapewnia metro oraz autobusy . Pociągi metra odjeżdżają co 8 minut, a czas podróży do centrum miasta to około 25 minut.
Do dyspozycji pasażerów przed lotniskiem dostępne są również taksówki.

Zobacz także inne lotniska