Cote D'Azur

Port lotniczy Nicea - Lazurowe Wybrzeże, to międzynarodowe lotnisko obsługujące kurorty wakacyjne zlokalizowane na Lazurowym Wybrzeżu. Jest to trzecie co do wielkości lotnisko we Francji, po dwóch paryskich: Charles de Gaulle oraz Orly. W 2007 roku z jego usług skorzystało prawie 10,5 milionów pasażerów.

Charakterystyka lotniska


Lotnisko Nicea - Lazurowe Wybrzeże posiada dwie asfaltobetonowe drogi startowe. Do dyspozycji pasażerów są dwa terminale pasażerskie o łącznej przepustowości 13 milionów pasażerów rocznie. Lotnisko to położone jest w bardzo bliskiej odległości od Monako i często bogaci mieszkańcy i turyści korzystają z połączenia helikopterem między lotniskiem a południowofracuskim księstwem.

Linie lotnicze


Z lotniska Nicea - Lazurowe Wybrzeże korzysta bardzo wiele linii lotniczych, głównie europejskich. Część przewoźników korzysta z tego portu tylko i wyłącznie w okresie sezonu letniego. Operują stąd zarówno regularne linie lotnicze oraz tanie linie lotnicze. Są to: Aer Lingus, airBaltic, Air Berlin, Air Transat, Austrian, blu-express, Blue1, British Airways, bmibaby, Brussels Airlines, City Airline, Emirates, Finnair, Flybaboo, Flyglobespan, Germanwings, Iberia, Israir, Jet2.com, LOT, Lufthansa, Luxair, Norwegian, Rossiya, Saudi Arabian Airlines, SkyEurope, Swiss, TAP, transavia.com, Turkish Airlines, Vueling Airlines, Welcome Air, Aerofłot, Air Algerie, Air France, Alitalia, CCM Airlines, Delta, Heli Air Monaco, KLM, Royal Air Maroc, Tunisair, Ukraine International Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Nicea - Lazurowe Wybrzeże jest znakomicie zlokalizowane. Mieści się przy autostradzie A8, która prowadzi wzdług francuskiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Dojazd do samego lotniska jest bardzo dobrze oznakowany i dla większości turystów nie stanowi problemu.
Około kilometra od lotniska znajduje się stacja kolejowa, z której odjeżdżają pociągi zarówno do miast na Lazurowym Wybrzeżu jak i we Włoszech.
Koszt podróży taksówką do centrum Nicei waha się w granicach 20-30 EUR.

Zobacz także inne lotniska