Neapol

Port lotniczy Neapol, którego oficjalna nazwa to "Ugo Niutta", jest międzynarodowym lotniskiem obsługującym jedno z największych włoskich miast - Neapol. Jest to szóste pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko we Włoszech. W 2008 roku z jego usług skorzystało 5,6 milionów pasażerów.

Historia lotniska


W miejscu, w którym obecnie znajduje się port lotniczy Neapol, samoloty latały już w czasie I Wojny Światowej. Jednak dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej lotnisko oddano do użytku cywilnego. Od momentu otwarica lotnisko nie było bardzo mocno wykorzystywane. W latach 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku nastąpiła gruntowna modernizacja portu, dzięki czemu jest on dzisiaj uznawany za nowoczesny i wygodny dla pasażerów.

Linie lotnicze


Port lotniczy Neapol jest wykorzystywany głównie przez europejskich przewoźników. Oferuje on połączenia do kilkudziesięciu miast w kilkunastu europejskich państwach. Wśród linii lotniczych operujących z Neapolu są: Aer Lingus, Aerosvit, Air Berlin, Air France, Air Italy, Air Vallee, Alitalia, Austrian, Blue Air, Brussels Airlines, British Airways, Cimber Air, Clickair, easyJet, Eurofly, Flybaboo, FlyOnAir, Iberia, Jetairfly, Lufthansa, Luxair, Meridiana, MyAir, SkyEurope, Thomas Cook Airlines, Thomsonfly, TUIfly, transavia.com, Ukraine International Airlines, Vueling Airlines, Windjet oraz Wizz Air.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Neapol jest łatwo dostępny samochodem z każdej części miast dzięki "Tangenziale", drodze, która łączy Neapol z autostradami do Rzymu, Salerno oraz Bari.
Transport publiczny zapewniany jest dzięki autobusom , które dystans około 7 km do centrum miasta pokonują w niecałe pół godziny. W 2011 roku planowane jest otwarcie stacji metra na lotnisku.

Zobacz także inne lotniska