Monachium

Port lotniczy Monachium, imienia Franza Josefa Straussa, jest drugim co do wielkości, po Frankfurcie lotniskiem w Niemczech. W 2007 roku z lotniska skorzystało prawie 34 miliony pasażerów, co dało równocześnie 7 pozycję w Europie i 28 na całym świecie. Również w 2007 roku monachijskie lotnisko zostało wybrane za najlepsze w Europie.

Historia lotniska


Port lotniczy w Monachium został otwarty 17 maja 1992 roku, dzień po zamknięciu starego lotniska w Monachium - Riem. Budowa lotniska rozpoczęła się już w 1980 roku i wymagała zdemolowania całej wioski zamieszkałej przez 500 osób. Wszyscy dotychczasowi mieszkańcy musieli sie przeprowadzić w inne miejsca. W 2003 roku na lotnisku otwarto Terminal 2. Teraz w związku z wciąż wzrastającym ruchem, planowana jest budowa trzeciego pasa startowego.

Linie lotnicze


Lotnisko w Monachium jest najważniejszym, po Frankfurcie, hubem dla Lufthansy . Oprócz niemieckiej narodowej linii lotniczej, w Monachium lądują również samoloty takich linii jak: Air Berlin, Niki, LTU International, Air Mauritius, British Airways, Condor Airlines, Delta Air Lines, Hamburg International, Royal Jordanian, Korean Air, Tunisair, Aeroflot, Aerosvit, Air Baltic, Aurora Airlines, Blue Wings, Czech Airlines, Emirates, Etihad Airways, Eurocypria Airlines, KD Avia, Kavminvodyavia, Ploet Airlines, Pegasus Airlines, Rossiya, S7 Airlines, Saudi Arabian Airlines, Sky Airlines, SunExpress, TACV, TAROM, Transaero, Ural Airlines, Aer Lingus, Air France, Alitalia, Brussels Airlines, Clickair, easyJet, Estonian Air, Finnair, Germanwings, Iberia, Icelandair, InterSky, KLM, Norwegian, Olympic Airlines, Air Transat, TUIfly, Aegean Airlines, Air China, Air Malta, EgyptAir, Qatar Airways, Thai Airways International, US Airways, Adria Airways, Air Canada, Austrian Airlines, Carpatair, Cimber Air, Cirrus Airlines, Croatia Airlines, LOT , Luxair, SAS, South African Airways, Spanair, Swiss, TAP Air Portugal, United Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Monachium położony jest 28 km na północny wschód od centrum miasta. Lotnisko połączone jest z autostradą A92, która prowadzi z Monachium do Deggendorf czterema wyjazdami. Samochód jest najszybszą formą komunikacji z miastem.
Na lotnisko można również dotrzeć koleją (S-Bahn) . Czas dojazdu z Marienplatz to 48 minut a cena biletu wynosi około 8,80 EUR.

Zobacz także inne lotniska