Mińsk

Port lotniczy Mińsk, to największe międzynarodowe lotnisko położone na terenie Białorusi. W 2008 roku, po raz pierwszy w swojej historii obsłużyło ponad milion pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy Mińsk zaczął obsługiwać pasażerów w 1982 roku. Terminal, który istnieje i obsługuje pasażerów do dnia dzisiejszego został otwarty 28 marca 1989 roku i zastąpił stare lotnisko Mińsk-1, na południu Mińska. Obecnie lotnisko posiada jedną drogę startową o długości 3,6 km. Port jest w stanie obsługiwać rocznie 5 milionów pasażerów, jednak podróże lotnicze na Białorusi wciąż cieszą się małą popularnością i z lotniska korzysta zaledwie około 1 milion pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Port lotniczy Mińsk jest bazą dla narodowej białoruskiej linii lotnicze - Belavii. Oprócz niej do Mińska przylatują jeszcze samoloty kilkunastu innych linii lotniczych, a w tym: Aerofłot, airBaltic, Austrian, Azerbeijan Airlines, Caspian Airlines, El Al, Estonian Air, Etihad Airways, Georgian Airways, Gomelavia, LOT, Lufthansa, Turkish Airlines oraz Turkmenistan Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Mińsk położony jest 42 km na wschód od centrum miasta . Na lotnisko najlepiej dotrzeć drogą M1 , w kierunku Moskwy. Droga do portu lotniczego jest dobrze oznakowana.
Transport publiczny zapewniają autobusy , które kursują spod dworca centralnego co pół godzinny. Orientacyjny czas przejazdu to 50 minut.

Zobacz także inne lotniska