Sturup

Port lotniczy Malmö-Sturup, to jedno z najważniejszych lotnisk działających na terenie Szwecji. W 2008 roku z jego usług skorzystało 1,75 miliona pasażerów, co dało czwarte miejsce w kraju, po portach Arlanda (Sztokholm), Landvetter (Goteborg) oraz Skavsta (Sztokholm).

Historia lotniska


Decyzja o budowie lotniska Sturup zapadła na początku lat 60. XX wieku. Ówczesne lotnisko służące Malmö, Bulltofta musiało zostać zamknięte ze względu na zbyt dużą bliskość rozszerzającaej się aglomeracji Malmo. Budowę portu rozpoczęto w 1970 roku i po dwóch latach prac, 3 grudnia 1972 roku dokonano oficjalnego otwarcia portu Sturup. Z lotniska Malmö jest bardzo blisko, na wielkie lotnisko w Kopenhadze, dzięki mostwoi Oresund. Z tego powodu jest to zapasowe lotnisko dla stolicy Danii i podczas mgły lub innych trudnych warunków samoloty lądują w Malmo zamiast w Kopenhadze.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Malmö-Sturup korzysta zaledwie kilka linii lotniczych, które oferują niewiele połączeń. Najlepszą siatkę połączeń Malmö posiada do Polski, dzięki linii Wizz Air, która lata m.in. do Gdańska, Katowic oraz Warszawy . Poza nią z tego portu korzystają: Direktflyg, Malmö Aviation, MCA Airlines, SAS oraz Cham Wings Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Malmö-Sturup położony jest około 30 km na wschód od Malmö, w pobliżu autostrady E65, którą można dojechać do miasta.
Transport publiczny zapewniają autobusy . Flygbussarna Airport Coaches kursują do Malmö oraz Lund około 30 razy dziennie. Natomiast autobusy Gr?hundbus jadą do Kopenhagi. Podróż do stolicy Danii zajmuje mniej niż godzinę.

Zobacz także inne lotniska