Luqa

Port lotniczy Malta, nazywany również portem lotniczym Luqa lub Valetta, to jedyne lotnisko działające na terenie Malty. W 2007 roku skorzystało z niego prawie 3 miliony pasażerów, co pozwoliło temu lotnisku uplasować się w pierwszej 100 największych lotnisk Europy.

Historia lotniska


Miejsce, w którym obecnie znajduje się port lotniczy Malta, od początku swojej historii było bazą wojskową dla brytyjskiego RAF-u. W czasie II Wojny Światowej i po jej zakończeniu pełniło ono strategiczną rolę dla kontroli wód Morza Śródziemnego oraz północnej Afryki. Lotnisko to znane było niegdyś pod nazwą RAF Luqa. Samoloty RAF-u wycofane zostały z Malty w 1979 roku, po decyzji brytyjskiego rządu, spowodowanej znaczną podwyżką ceny za korzystanie z bazy. Po gruntownej modernizacji i rozbudowie, lotnisko stało się w pełni zdolne do obsługi samolotów pasażerski 25 marca 1992 roku.

Linie lotnicze


Port lotniczy Malta jest bazą dla maltańskiego narodowego przewoźnika - Air Malta. Poza tą linią przylatują tu samoloty z turystami z całej Europy. Wśród licznych linii lotniczych operujących z Malty są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, a w tym: Air Berlin, Alitalia, Austrian, British Airways, Clickair, eastJet, EgyptAir, Emirates, Finnair, Jat Airways, Jetairfly, Jettime, Libyan Arab Airlines, Lufthansa, Luxair, Primera Air, Ryanair, SAS, Sevenair, transavia.com, Turkish Airlines oraz Vueling.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Malta oddalony jest o 8 km na południowy - zachód od stolicy kraju - Valetty . Dojazd niemal z każdego miejsce na wyspie jest dość łatwy, ponieważ na sieć dróg na wyspie jest dobrze rozwinięta.
Transport publiczny zapewniają autobusy , które kursują z Valetty co pół godziny.

Zobacz także inne lotniska