Saint-Exupéry

Port lotniczy Lyon Saint-Exupéry, znany wcześniej jako port lotniczy Lyon Satolas, to jedno z największych międzynarodowych lotnisk działających na terenie Francji. W 2007 roku z jego usług skorzystało 7,3 milionów pasażerów, co dawało 4 miejsce w kraju.

Historia lotniska


Port lotniczy Lyon Saint-Exupery został oficjalnie otwarty przez prezydenta Valéry Giscard d'Estaing 12 kwietnia 1975 roku. Ruch pasażerski na lotnisku rozpoczął się już tydzień później. Lotnisko zostało zbudowany w zastępstwie starego Lyon Bron, które nie mogło być dalej rozbudowywane ze względu na położenie w strefie miejskiej. Od 1994 roku na lotnisku funkcjonuje stacja TGV , która oferuje bezpośrednie połączenia między innymi do Paryża i Marsylii. W 2000 roku nazwę lotniska zmieniono z Lyon Satolas na Lyon Saint-Exupery w hołdzie dla francuskiego pilota i pisarza, pochodzącego z Lyonu Antoine de Saint-Exupéry.

Linie lotnicze


Z lotniska Lyon Saint-Exupery korzysta kilkadziesiąt linii lotniczych, oferujących połączenia do kilkudziesięciu krajów na 4 kontynentach. Wśród przewoźników są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, tacy jak: Aer Lingus, Aigle Azur, Air Algerie, Air Austral, Airlinair, Air Malta, Air Senegal International, Air Transat, Austrian, Blue Air, BMI, British Airways, Brussels Airlines, Bulgarian Air Charter, City Airline, Corsairfly, Croatia Airlines, Hex'Air, Iberia, Lufthansa, SAS, Swiss, TAP, TAROM, Transaero, Tunisair, Turkish Airlines, Twin Jet, Atlas Blue, Delta, Royal Air Maroc oraz easyJet.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko Lyon Saint-Exupery zlokalizowane jest 20 km na wschód od centrum Lyonu pomiędzy autostradami A43 ? w kierunku Chambery i A 42 ? w kierunku Genewy. Wprost na lotnisko prowadzi autostrada A432, która łączy wyżej wymienione. Droga na lotnisko jest łatwa i dobrze oznakowana z różnych kierunków.
Transport publiczny zapewniony jest dzięki autobusom oraz kolei . Dzięki TGV w bardzo szybki sposób można dostać się do wielu miast w całej Francji (Paryż w 2 godziny, Marsylia 1 godz. 30 min.). Autobusy zapewniają natomiast połączenie z wieloma alpejskimi kurortami, do których z lotniska jest dosyć blisko.
Koszt dojazdu taksówką do centrum Lyonu powinien wynieść około 40 EUR.

Zobacz także inne lotniska