Luton

Port lotniczy Londyn-Luton, to czwarte pod względem ilości obsłużonych pasażerskich lotnisko londyńskie, a zarazem piąte w całej Wielkiej Brytanii. W 2008 roku poraz pierwszy w historii skorzystało z niego ponad 10 milionów pasażerów. Jest to lotnisko, z którego korzystają głównie tanie linie lotnicze. Są to przede wszystkim: Ryanair, Wizz Air oraz easyJet.

Historia lotniska


Port lotniczy Londyn-Luton został otwarty 16 lipca 1938 roku. Podczas II Wojny Światowej był bazą dla brytyjskiego RAF-u. Po wojnie została przywrócona cywilna funkcja lotniska i lotnisko systematycznie się rozwijało. W 1972 roku było najbardziej dochodowym lotniskiem w całym kraju. W 1985 roku do użytku oddano nowy międzynarodowy terminal pasażerski. W 2005 roku po modernizacji, otwarto nową halę odlotów.

Linie lotnicze


Regularne połączenia z Londyn-Luton oferuje tylko 8 linii lotniczych. Zapewniają one połączenia do kilkudziesięciu miast w całej Europie.
Wśród przewoźników operujących z Luton są: Aer Arann, easyJet, Flybe, Monarch Airlines, Ryanair, Sky Europe, Transavia oraz Wizz Air.

Dojazd na lotnisko:


Samochodem

Lotnisko w Luton jest bardzo dobrze dostępne z całego kraju. Mieści się tuż przy autostradach M1 i M25. Od północnego Londynu dzieli je około pół godziny drogi. Dojazd do lotniska jest bardzo dobrze oznakowany.

Pociągiem

Aby dostać się na stację kolejową należy wsiąść w darmowy autobus spod lotniska. Podróż pociągiem do stacji King's Cross trwa około pół godziny. Pociągi jeżdżą regularnie przez całą dobę. Cena biletu na pociąg to około 11 funtów.

Autobusem

Lotnisko Luton ma doskonałe połączenia autokarowe z głównymi miastami w całym kraju między innymi: Cambridge, Birmingham, Nottingham, Coventry, Leicester. Połączenie z Londynem zapewniają linie autobusowe National Express oraz Green Line, cena biletu wynosi od 8-12 GBP. Lokalne połączenia autobusowe z lotniska oferuje również firma Centrebus.

Taksówką

Postój taksówek znajduję się tuż przed terminalem. Aby dostać się do centrum Londynu trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 50 funtów.

Zobacz także inne lotniska