John Lennon

Port lotniczy Liverpool - John Lennon, znany wcześniej jako port lotniczy Speke (od nazwy dzielnicy, w której się znajduje), to międzynarodowe lotnisko obsługujące jedno z największych brytyjskich miast - Liverpool. Jest to jedno z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. W 1998 roku korzystało z niego mniej niż milion pasażerów rocznie, a w 2007 odprawiono tu już 5,5 milionów pasażerów. W roku 2008, pierwszy raz od 10 lat zanotowano spadek liczby pasażerów (5,3 milionów pasażerów).

Historia lotniska


Samoloty z portu lotniczego w Speke korzystały już w 1930 roku. Jednak oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero w 1933 roku. Podczas II Wojny Światowej lotnisko służyło brytyjskiemu RAF-owi i było znane jako RAF Speke. Po wojnie lotnisku przywrócono charakter cywilny. Dynamiczny rozwój lotniska nastąpił dopiero na przełomie wieków. W 2002 roku zakończyła się budowa, wartego 42,5 milionów funtów nowego terminala. W tym samym roku, lotnisku nadano imię założyciela legendarnego zespołu muzycznego z Liverpoolu The Beatles, Johna Lennona . Obecnie na lotnisku prowadzone są prace modernizacyjne, mające przystosować port do najwyższych światowych standardów.

Linie lotnicze


Port lotniczy im. Johna Lennona wykorzystywany jest tylko i wyłącznie przez tanie linie lotnicze. Szczególnie dużo połączeń Liverpoolu z Europą oferują dwaj najwięksi niskokosztowi przewoźnicy w Europie - Ryanair oraz easyJet. Oprócz nich z tego portu korzystają również linie Flybe oraz Wizz Air. Od końca marca 2009 roku do rozkładu wejdzie pierwsze połączenie regularnych linii lotniczych. Holenderski KLM będzie latał stąd do Amsterdamu.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Liverpool - John Lennon położony jest 12 km na południowy-wschód od centrum miasta, w dzielnicy Speke. Do centrum miasta prowadzi stąd droga A561. Jadąc na lotnisko od wschodu można skorzystać z autostrady M62.
Transport publiczny na lotnisko zapewniają autobusy . Linie 86A oraz N86 kursują z centrum miasta na lotnisko 24 godziny na dobę.

Zobacz także inne lotniska