Las Palmas

Port lotniczy Gran Canaria, to największe międzynarodowe lotnisko na terenie Wysp Kanaryjskich. Jest to zarazem jedno z większych lotnisk w całej Hiszpanii, po lotniskach w Madrycie, Barcelonie, Palma de Majorka oraz Maladze. Korzysta z niego rocznie ponad 10 milionów pasażerów.

Historia lotniska


Lotnisko zostało otwarte 7 kwietnia 1930 roku , po decyzji króla Alfonso XIII, ogłaszającej, że dotychczasowe wojskowe lotnisko zostanie przekształcone w cywilne. Dzięki stałym modernizacjom i rozwojowi lotnisko stało się największym na terenie Wysp Kanaryjskich, zarówno pod względem ruchu pasażerskiego jak i towarowego.

Linie lotnicze


Lotnisko posiada 2 terminale pasażerskie, z których jeden przeznaczony jest do ruchu węwnątrz Unii Europejskiej, a drugi dla ruchu pozaunijnego. Wśród przewoźników operujących z portu Gran Canaria są zarówno tanie linie lotnicze, jak i regularne linie lotnicze . Są to: Aer Lingus, Air Berlin, Air Europa, Air Italy, Arkerfly, Austrian, Blue Panorama Airlines, Clickair, Condor Airlines, easyJet, EuroAtlantic Airways, Finnair, Flyglobespan, Hamburg International, Iberia, Iberworld, Islas Airways, Jet2.com, Jetairfly, Monarch Airlines, Neos, Niki, Norwegian, Novair, Muritania Airways, SATA, SASA, Spanair, Swiss, TACV, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, transavia.com, TUIfly, Vueling.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Gran Canaria jest dostępny z wielu dróg, prowadzących na każdą część wyspy. W obrębie wyspy można poruszać się lokalnymi autobusami, które docierają do większości miejscowości. Wygodnym środkiem transportu w tym wypadku jest także taksówka . Od kiedy na wyspie pojawiły się lokalne taksówki, ich usługi są łatwodostępne oraz stosunkowo niedrogie.

Zobacz także inne lotniska