Lublana

Port lotniczy Lublana Jože Pučnik, znany również jako port lotniczy Brnik, to największe lotnisko działające na terenie Słowenii. W 2008 roku z jego usług skorzystało 1,7 miliona pasażerów.

Historia lotniska


Port lotniczy Lublana został otwarty 24 grudnia 1963 roku. Od momentu swojego powstania spełniał rolę głównego słoweńskiego lotniska. Od momentu wejścia Słowenii do Unii Europejskiej z tego lotniska korzysta coraz więcej pasażerów. Wejście do strefy Schengen skłoniło władze portu do modernizacji i rozbudowy lotniska. Już w lipcu 2007 roku stary Terminal 1 doczekał się rozbudowy. Kolejna faza prac przewiduje zbudowanie nowego terminala. Planuje się, że zostanie on otwarty na początku 2011 roku. Port lotniczy Brnik nosi imię Jože Pučnika, słoweńskiego intelektualisty i polityka.

Linie lotnicze


Z portu lotniczego Lublana korzysta regularnie około 10 linii lotniczych. Lotnisko to jest główną siedzibą i węzłem komunikacyjnym słoweńskiego narodowego przewoźnika - Adria Airways. Poza tą linią z Lublany operują takie linie jak: Air France, Czech Airlines, easyJet, Finnair, Jat Airways, Malev, Montenegro Airlines, Sun d'Or International Airlines, Turkish Airlines.

Dojazd na lotnisko


Port lotniczy Lublana położony jest w miejscowości Brnik, 26 km na północ od słoweńskiej stolicy i 11 km na południe od miasta Kranj. Lotnisko leży przy autostradzie A2, która łączy stolicę kraju z granicą z Austrią.
Aktualnie trasnport publiczny na lotnisko zapewniają tylko i wyłącznie autobusy . Podróż z Lublany trwa 45 minut, a autobusy odjeżdżają co godzinę. W przyszłości planowane jest połączenie kolejowe.

Zobacz także inne lotniska