Portela

Port lotniczy Lizbona-Portela, to międzynarodowe lotnisko, największe na terenie Portugalii. Jest jednym z nielicznych lotnisk w Europie położonych w obrębie dużego miasta. W 2007 roku z usług tego lotniska skorzystało ponad 13 milionów pasażerów. Lotnisko Portela jest główną bazą oraz węzłem komunikacyjnym dla narodowego portugalskiego przewoźnika, linii TAP.

Historia lotniska


Lotnisko zostało otwarte 15 października 1942 roku. Podczas II Wojny Światowej było lotniskiem neutralnym i korzystało z niego zarówno samoloty brytyjskie jak i niemieckie. Po wojnie lotnisko szybko się rozwijało, dzięki budowie nowych terminali oraz modernizacji dróg startowych. Dzisiaj lotnisko jest ze wszystkich stron otoczone zabudowaniami miejskimi. Przez to w Portugalii rozgorzała dyskusja na temat przyszłości lotnictwa. W 2008 roku zdecydowano o budowie nowego portu mającego obsługiwać stolicę Portugalii. Nowe lotnisko zostanie zbudowane w Alcochete.

Linie lotnicze


Lotnisko w Lizbonie jest wykorzystywane przez wiele linii lotniczych z całego świata. Szczególnie ważnym jest dla pasażerów podrużujących do/z Ameryki Południowej . Jest to najlepiej skomunikowane pod tym względem lotnisko w Europie, głównie dzięki narodowemu przewoźnikowi - TAP Portugal. Poza tą linią z Portelo operują: Aer Lingus, Aigle Azur, Air Berlin, Air France, Air Moldova, Air Transat, Blue Air, bmibaby, British Airways, Brussels Airlines, Clickair, Continental Airlines, easyJet, EgyptAir, Finnair, Germanwings, Iberia, KLM, Lufthansa, Niki, Royal Air Maroc, SATA International, SkyEurope, STP Airways, Swiss, TAAG, TACV, Transavia, Tunisair, Turkish Airlines, Ukraine International Airlines, US Airways, Vueling Airlines.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko położone jest 7 km na północ od centrum miasta . Dojazd na lotnisko jest bardzo łatwy zarówno w obrębie Lizbony, jak i jadąc z innych części kraju.
Koszt taksówki z centrum miasta powinien wynieść około 15 EUR, a orientacyjny czas dojazdu około 15 minut.

Zobacz także inne lotniska