Linate

Port lotniczy Mediolan-Linate, to drugie pod względem ilości obsłużonych pasażerów lotnisko w Mediolanie, a zarazem trzecie w całych Włoszech. Korzysta z niego około 10 milionów pasażerów rocznie. Port nosi nazwisko włoskiego pioniera lotnictwa Enrico Forlaniniego, ale dużo częściej stosowana jest nazwa Linate (nazwa miejscowości w gminie Segrate).

Historia lotniska


Lotnisko powstało w latach 30. XX wieku, kiedy starsze lotnisko Taliedo, położone w granicach miasta, stało się zbyt małe do obsługi ruchu lotniczego. W latach 50. i 80. lotnisko było rozbudowywane. Aktualnie port zjamuje powierzchnię 75 000 m2 posiada dwie drogi startowe, z czego jedna ma długość 2440 m, a druga 620 m.

Linie lotnicze


Ze względu na niewielką odległość od miasta, lotnisko Linate służy głównie lotom krajowym i krótszym lotom zagranicznym. Wśród przewoźników operujących z tego portu są zarówno tanie linie lotnicze jak i regularnie linie lotnicze. Są to: Aer Lingus, Air France, Air One, Alitalia, Austrian, British Airways, easyJet, Eurofly, Iberia, ItAli Airlines, KLM, Lufthansa, Meridiana, Olympic Airlines, SAS, TAP oraz Windjet.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko Linate położone jest zaledwie jeden kilometr od południowych krańców Mediolanu . Posiada dostęp do obwodnicy największego miasta w północnych Włoszech, skąd dalej można dostać się łatwo do dowolnego miejsca w mieście oraz na autostrady prowadzące do innych miast.
Jedynym środkiem transportu publicznego na Linate są autobusy , które jeżdżą do Mediolanu oraz innych miast w północnych Włoszech. Autobusem można dostać się również na największe lotnisko obsługujące Mediolan - Malpensę .

Zobacz także inne lotniska