Gatwick

Drugie pod względem obsługi pasażerów londyńskie lotnisko. Rocznie odprawianych jest na nim ponad 30 milionów pasażerów. Położone jest 40 km na południe od centrum stolicy oraz 40 km na północ od miasta Brighton, lężącego nad Kanałem La Manche.

Z lotniska korzysta około 80 linii lotniczych. Wśród nich jest wielu tanich przewoźników, którzy praktycznie nie użytkują głównego londyńskiego lotniska - Heathrow i dlatego Gatwick jest dla nich główną bazą. Port Lotniczy Londyn-Gatwick obsługuje również wiele lotów do i z USA ? ze względu na ograniczenia lotów transatlantyckich na Heathrow.

Lotnisko posiada dwa terminale (północny i południowy) oraz 2 drogi startowe.

Dojazd na lotnisko:

Samochodem

Lotnisko Londyn-Gatwick posiada bezpośrednie połączenie z autostradą M23 i A23 London - Brighton. Dojazd do obwodnicy M25 zajmuje zaledwie kilka minut, stamtąd dostępne są wszystkie najważniejsze drogi Wielkiej Brytanii. Parkingi znajdują się przed obydwoma terminalami. Jest również możliwość wynajmu samochodu.

Autobusem

National Express Airport jest to firma autobusowa łącząca lotniska w Wielkiej Brytanii z głównymi miastami. Autobusy podstawiane są przy dwóch głównych przystankach autobusowych na lotnisku Gatwick. Bilety możemy zakupić w automatach lub u kierowców. Podróż do centrum Londynu zajmuje ok 1,5 godziny. Autobusy National Express są komfortowe, przestronne i klimatyzowane.

Pociągiem

Z lotniska Gatwick do Londynu jeżdżą pociągi Gatwick Express oraz Southern. Te drugie są znacznie tańsze, bo kosztują 9 funtów, a nie 14. Podróż do stacji Victoria Station trwa okołow pół godziny.

Taksówką

Postoje taksówek znajdują się pod obydwoma terminalami. Podróż taksówką do centrum Londynu to wydatek około 75 funtów.

Zobacz także inne lotniska