Larnaka

Port lotniczy Larnaka, to największe międzynarodowe lotnisko na terenie Cypru. Jest to jedno z dwóch lotnisk na "wyspie Afrodyty", obok lotniska w Pafos. Z portu w Larnace korzysta ponad 5 milionów pasażerów rocznie i są to głównie turyści, licznie odwiedzający piękną wyspę na Morzu Śródziemnym.

Historia lotniska


Port lotniczy w Larnace został otwarty dla ruchu pasażerskiego w lutym 1975 roku. Rok wcześniej Cypr był miejscem wojny i po najeździe Turków kompletnemu zniszczeniu uległo dotychczasowe lotnisko w stolicy wyspy - Nikozji. Pierwszą linią, która korzystała z nowego portu było Cyprus Airways. W 1998 roku miała miejsce rozległa modernizacja lotniska, która miała na celu zwiększyć przepustowość głównego cypryjskiego portu. Obecnie jest on systematycznie rozbudowywany, tak by w 2013 roku móc obsługiwać 9 milionów pasażerów rocznie.

Linie lotnicze


Z portu loniczego w Larnace korzysta kilkadziesiąt europejskich linii lotniczych oraz kilka azjatyckich i północnoafrykańskich. Wiele z nich przylatuje tutaj tylko w okresie wakacyjnym. Wśród przewoźników operujących z tego lotniska są zarówno regularne jak i tanie linie lotnicze, takie jak: Aegean Airlines, Aerofłot, Aerosvit, Air Berlin, Air France, Air Malta, Air Moldova, Air Slovakia, Alitalia, Arkia Israel Airlines, Austrian, Belavia, Blue Air, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Condor, Cyprus Airways, Czech Airlines, easyJet, Edelweiss Air, Egypt Air, Emirates, Etihad Airways, Eurocrypia Airlines, Finnair, Gluf Air, Hamburg International, Iran Air, Israir, Jat Airways, JetX, Jet2.com, KLM, LOT, Lufthansa, Malev, Middle East Airlines, Monarch Airlines, Norwegian, Novair, Olympic Airlines, Rossiya, Royal Jordanian, Smart Wings, SkyEurope, Sun d'Or, Swiss, Syrian Arab Airlines, Transaero, Travel Service, TAROM, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, TUIfly, Ural Airlines oraz XL Airways France.

Dojazd na lotnisko


Największy lotnisko na Cyprze położone jest 8 km na południe od Larnaki. Dojazd samochodem do jest w prosty i wygodny. Wprost na lotnisko prowadzi autostrada A3.
Sprzed lotniska odjeżdżają autobusy do najważniejszy miast na wyspie. Kursują one jednak stosunkowo rzadko, a w niedziele w ogóle nie jeżdżą.
Najlepszą formą trasnportu są taksówki , które są jednak bardzo drogie.

Zobacz także inne lotniska