Pyrzowice

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach , to trzecie pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko w Polsce, po warszawskim Okęciu i krakowskich Balicach . Obsługuje ono region Górnośląskiego Związku Metropolitalnego . W 2007 roku z lotniska korzystało niespełna 2 mln pasażerów. W październiku 2008 po raz pierwszy przkroczona została bariera 2 mln pasażerów rocznie. Lotnisko swój bardzo dynamiczny rozwój zawdzięcza głównie tanim liniom lotniczym.

Historia lotniska


Historia lotniska sięga czasów II Wojny Światowej. Zostało ono zbudowane przez Niemców jako lotnisko zapasowe, służące do przeładunku materiałów wojskowych z samolotów lecących z głębi Rzeszy do tych zaopatrujących oddziały na froncie wschodnim. Tutaj testowali także swoje najnowsze samoloty bojowe. Pierwszy lot cywilny odbył się 6 października 1966 roku i był to lot do Warszawy. Od 28 października 1990 do 2 lipca 1992 roku lotnisko służyło tylko i wyłącznie celom wojskowym. W 1992 wznowiono połączenie do Warszawy, a 27 marca 1993 miał miejsce pierwszy lot do Frankfurtu. Od początku 2000 roku lotnisko obsługuje tylko i wyłącznie ruch cywilny.

Linie lotnicze


Katowickie lotnisko obsługuje bardzo dużą ilość połączeń czarterowych oraz tanich linii lotniczych. Wśród linii korzystających z portu w Pyrzowicach są: Ryanair (5 tras), Wizz Air (20 tras), Germanwings (2 trasy), Lufthansa (2 trasy), PLL LOT (3 trasy).

Dojazd na lotnisko


Lotnisko w Pyrzowicach położone jest 30 km na północ od centrum Katowic i 50 km na południe od Częstochowy . Z jednej i drugiej strony do portu lotniczego prowadzi droga szybkiego ruchu S1. Z południowej strony trasa S1 przecina się z autostradą A4 łączącą Wrocław z Krakowem . Dojazd dla zmotoryzowanych jest bardzo dobrze oznakowany. Koszt dojazdu taksówką z centrum Katowic może wynieść około 100 zł.

Do portu lotniczego można dostać się komunikacją miejską oraz korzystając z prywatnych firm przewozowych :
-Bytom - Lotnisko nr 85 i 53
-Mierzęcice - Lotnisko nr 17
-Katowice - Lotnisko Airport Bus

Planowane jest odnowienie linii kolejowej i przywrócenie połączenia szynowego między miastami Górnego Śląska a pyrzowickim lotniskiem.

Zobacz także inne lotniska