Balice

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie , to drugie pod względem ilości obsługiwanych pasażerów lotnisko w Polsce. Z roku na rok ruch pasażerski na lotnisku w podkrakowskich Balicach wzrasta o kilkanaście procent. W 2007 roku z lotniska korzystało nieco ponad 3 miliony pasażerów . Lotnisko ma duże perspektywy rozwoju. W promieniu 100 km mieszka bowiem aż 8 milionów osób.

Historia lotniska


Pierwsze loty cywilne z lotniska w Balicach odbyły się w 1964 roku. Do tego czasu to lotnisko było wykorzystywane wyłącznie przez samoloty wojskowe. Od 1923 samoloty lecące do Krakowa mogły korzystać z lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny, które w 1963 roku zostało zamknięte. W 1995 roku portowi lotniczemu nadano imię papieża Jana Pawła II.

Linie lotnicze


Z krakowskiego lotniska korzysta 19 linii lotniczych. Są to tacy przewoźnicy, jak: Austrain Airlines, Brussels Airlines, British Airways, Easy Jet, BMI Baby, LOT, Germanwings, Aerlingus, Ryanair, Lufthansa, Jet2, Alitalia, CSA, Volareweb, Transavia, EL-AL, Meridiana, SkyEurope, SAS, Norwegian, czyli zarówno regularne linie lotnicze jak i tanie linie lotnicze.

Dojazd do lotniska


Port lotniczy położony jest 11 km na zachód od Krakowa . Z centrum miasta prowadzą tu 4 niezależne drogi. Do lotniska prowadzi ponadto zjazd z autostrady A4, która docelowo ma łączyć miasta południowej Polski od granicy z Niemcami, po granicę z Ukrainą. Bezpośrednio pod terminalem znajduje się postój taksówek, którcyh cena do centrum miasta waha się od 40 do 50 złotych.

Na lotnisko kursują dwie linie autobusowe 208 oraz 292. Koszt normalnego biletu w Krakowie to 2,60 zł. Najszybszym połączeniem między centrum miasta a Balicami jest kolejka "Balice Express ". Podróż zajmuje 16 minut, a koszt to 6 zł. Przystanek kolejki znajduje się około 200 m od terminali T1 i T2.

Zobacz także inne lotniska