Keflavik

Port lotniczy Keflavík, to największe międzynarodowe lotnisko działające na terenie Islandii. W 2007 roku z jego usług skorzystało 2,2 miliony pasażerów. Mimo iż znajduje się 50 km od stolicy kraju - Reykjaviku, uznawany jest jako lotnisko tego właśnie miasta.

Historia lotniska


Lotnisko, wybudowane przez armię amerykańską podczas II wojny światowej, otwarte zostało 23 marca 1943. Początkowo było one wykorzystywane jedynie do celów wojskowych; z czasem stało się popularnym lotniskiem-stacją do tankowania na lotach transatlantyckich. Wojska amerykańskie założyły tutaj swoją strategiczną bazę, która, jako baza NATO, istniała do jesieni 2006. W skład portu wchodzi jeden terminal: Terminal im. Leifa Erikssona (isl.: Flugstö? Leifs Eiríkssonar), który został otworzony w 1987. Skutkiem tego było oddzielenie strefy wojskowej od cywilnej. W 2001 oddano do użytku budynek południowy spełniający wszystkie wymogi układu z Schengen. Budynek północny przebudowano, powiększono i oddano do użytu w 2007. Lotnisko w Keflavíku jest rezerwowe dla lądowania promów kosmicznych NASA w przypadku niemożności lądowania w Stanach Zjednoczonych lub awarii na pokładzie statku.

Linie lotnicze


Port lotniczy Keflavík jest portem macierzystym dla Icelandair oraz Iceland Express. Poza nimi regularnie operuje stąd około 10 innych linii lotniczych, zarówno regularnych jak i tanich. Są w tym: Air Berlin, Air Iceland, British Airways, Futura International Aiways, Germanwings, JetXAirlines, Lufthansa, LTU International oraz SAS.

Dojazd na lotnisko


Lotnisko w Keflavíku oddalone jest od Reykjaviku o 50 km w kierunku południowo - zachodnim . Dojazd własnym samochodem jest stosunkowo łatwy i zajmuje około 40 minut.
Autobusy Flybus dopasowane są do rozkładu lotów i odjeżdżają około 35-40 minut po każdym przylocie. Podróż do centrum miasta trwa około 45 minut.

Zobacz także inne lotniska